| Eookatha a întrebat:

Am şi eu nevoie de ajutorul vostru. Eu sunt de abea clasa a X-a, dar totuşi îmi fac griji pentru Bac. Profesoara noastră de română ne-a spus că la Bac se poate să ne dea şi citate pentru caracterizarea unor personaje. Deci, aş vrea să îmi daţi şi mie nişte citate care să caracterizeze următoarele personaje:
1. Harap- Alb; Spânul; Sfânta Duminică -"Povestea lui Harap-Alb" de Ion Creangă
2. Gavrilescu -"La ţigănci" de Mircea Eliade
3. Ion; Florica; învăţătorul Herdelea; Titu - "Ion" de Liviu Rebreanu
4. Ştefan Gheorghidiu; Ela - "Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" de Camil Petrescu
5. Costache Giurgiuveanu; Stănică Raţiu; Otilia; Felix - "Enigma Otiliei" de George Călinescu
6. Ilie Moromete - "Moromeţii" de Marin Preda

Aş dori cât se poate de multe citate pentru fiecare dintre personajele de mai sus. Normal, cine mă ajută cel mai mult, primeşte şi FUNDĂĂ.
Mulţumesc!

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

La ţigănci de Mircea Eliade nu este în programa pentru Bacalaureat.

Operele pentru Bacalaureat sunt următoarele:
1. Povestea lui Harap Alb - Ion Creangă
2. Moara cu noroc - Ioan Slavici
3. Ion - Liviu Rebreanu
4. Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război - Camil Petrescu
5. Enigma Otiliei - George Călinescu
6. Baltagul - Mihail Sadoveanu
7. O scrisoare pierdută - Ion Luca Caragiale
8. Luceafărul - Mihai Eminescu
9. Plumb - George Bacovia
10. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii - Lucian Blaga
11. Riga Crypto şi lapona Enigel - Ion Barbu
12. Testament - Tudor Arghezi
13. Alexandru Lăpuşneanul - Costache Negruzzi
14. Moromeţii - Marin Preda
15. Iona - Marin Sorescu
16. Leoaică tânără, iubirea - Nichita Stănescu

Citatele se adaugă la comentariul final, atunci când caracterizezi personajele, însă nu este obligatoriu. Dacă reuşeşti să ţii minte câte un citat, două, e perfect. Găseşti citate ilustrative foarte bune în cărţile "ESEUL" şi "CARTEA DEFINITIVĂ".

Toate cele bune!

| Biiskrem a răspuns:

Nu știu cât de mult te ajută, depinde de tine. http://www.citatepedia.info/libertate-de-exprimare-k-29-p-2.html
O zi frumoasă.

| MihaiN a răspuns:

O mica sugestie pentru bac: NU iti face prea mari griji, ca nu merita.E un examen si atat.E bine sa te pregatesti din timp si sa ii acorzi atentie, sa fii organizata, DAR daca iti faci prea multe griji si stres pentru un examen, nu doar ca nu merita, dar iti faci si tie rau cu asta.Am vazut oameni mult prea stresati pentru bac ...si dupa ce au terminat si-au dat seama ca nu avea niciun rost stresul happy