| ioanaCA2000 a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva informatii despre examenul de Cambridge. O sa ma ajute la facultate sau la Bac? Eu sunt in clasa a9a la filo si as vrea sa il dau in viitorul apropiat, dar nici nu stiu pentru ce nivel sa ma pregatesc. Am vazut ca sunt carti pentru acest examen si as vrea sa imi cumpar si eu, dar nu stiu exact care. Sper sa ma ajutati! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

La BAC examenul de limba engleza va fi echivalat cu diploma Cambridge. Daca vrei sa studiezi in strainatate, atunci iti va fi utila, desi multe facultati nu cer Cambridge-ul ci IELTS-ul. IELTS este valabil 2 ani iar Cambridge-ul este nelimitat. Iti poate folosi si la admiterea la anumite facultati din Romania. La scoala la ce nivel studiezi limba engleza? Poti da examenul pentru acelasi nivel sau pentru nivelul urmator. Doar pentru echivalarea BAC-ului nu prea merita efortul de a da Cambridge-ul dar, in general, e bine sa obtii tot ce se poate obtine in perioada liceului.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La facultate te ajuta doar daca dai la limbi straine, engleza, si facultatea respectiva ofera posibilitatea de echivalare a notei Cambridge cu examenul lor d admitere, detaliile astea sde gasesc pe site.
La bac te scapa de proba de limba, ti se echivaleaza cu B2 daca ai CAE luat macar cu C.

| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Din cate stiu nu trebuie să dai bacul oral la engleza si nici examenul de intrare la facultate daca alegi sa mergi pe limbi străine.De ajută chiar si la locul de munca (in Romania sau in afara) atunci când le dai diploma sau CV-ul.

| Ivonne02 a răspuns:

O sa te ajute și la bac și la facultate. Mai ales la locul de munca. Cu examenul de Cambridge nu mai dai proba de engleză la bac și vei fi recunoscut in facultate pentru el.