| deea27andreea a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat de la voi! Sunt clasa a X a si trebuie sa citesc cateva romane din literatura universala, dar nu stiu ce carti sa aleg. M-am gandit sa citesc Laleaua neagra de Alexandre Dumas, dar nu stiu daca fac o alegere buna.As vrea daca puteti sa imi recomandati si voi cateva carti din literatura universala care le-ati citit si care v-au placut!

P.S : Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Uite aici cateva carti care mi-au placut enorm. Iti scriu si o prezentare scurta pentru fiecare. Alege ce iti place.

1. Singur pe lume - Hector Malot. Este vorba despre un baiat care afla ca este infiat. Tatal sau vitreg il vinde unui batran care umbla prin lume si isi castiga painea din spectacole tinute pe strazi. Trupa lui era alcatuita din 3 caini si o maimuta. Pe parcurs cei doi devin foarte uniti si au parte de multe aventuri. Soarta ii desparte, dar se reintalnesc mereu. Baiatul isi cauta adevarata familie, dar o gaseste pe cea gresita. Familia lui era mai aproape decat credea el. Finalul cartii te va soca putin.

2. Ben Hur - Lew Wallace. Un evreu si un roman sunt prieteni buni din copilarie, insa in urma unui accident, romanul isi tradeaza prietenul. Pe sora si pe mama evreului le trimite in inchisoare, iar pe el il trimite la galere, adica la moarte sigura. Insa acesta reuseste sa supravietuiasca 3 ani, ceea ce nu mai reusise nimeni pana atunci, si in urma unui razoi cu piratii, salveaza viata unui roman cu o functie foarte importanta. Acesta il ia pe numele lui (evreul are ca, 30 de ani), iar evreul se intoarce in tara, dar negasindu-si mama si sora, jura sa se razbune. Restul intamplarilor te vor captiva, pentru ca totul ia o intarsotura neasteptata.

3. Vraciul. Profesorul Wilczur - Tadeusz Dolega - Mostowicz. Personajul principal este un medic chirurg foarte renumit din Polonia (daca imi aduc bine aminte). Sotia isi ia fetita si fuge la alt barbat pe care il iubeste de mai mult timp. Doctorul respectiv merge intr-o carciuma unde se imbata. Pe drumul de intoarcere este atacat de niste hoti care ii fura bunurile si il arunca intr-o groapa de gunoi, unde se loveste la cap. In urma loviturii isi pierde memoria, nu mai stie cum il cheama, cine este, de unde vine. Pleaca intr-un sat, de unde fura un certificat, pentru a avea o identitate. Timp de 20 de ani traieste la o familie si zilnic viziteaza o fata de la o pravalie, de care se simtea foarte apropiat. Nu stie ca aceea era, insa, fata lui. Singurul lucru pe care il facea fara sa isi dea seama cum, erau operatiile efectuate intr-o magazie, cu ferastraie ruginite, cutite neascutite etc. Insa nimeni nu se imbolnavea si nimeni nu a murit din cauza conditiilor. Intre timp ajunge la inchisoare pentru ca furase indentitatea altcuiva. Te las sa descoperi pe parcurs ce se intampla.

4. Promisiune mincinoasa - Howard Roughan este un roman de numai 100 de pagini, folosind cuvinte simple si este foarte usor de citit. Un psiholog primeste la el in cabinet o pacienta suspecta. Intre timp, aceasta ii insceneaza o crima. Cauta cel mai bun avocat prin intermediul celui mai bun prieten. Incearca singur sa rezolve misterul, dar cand ajunge aproape de aflarea raspunsului, criminalul nu era cel cautat. Astfel, cautarile reincep. E foarte captivanta!

5. Cutia cu bomboane otravite - Anthony Berkeley. O femeie moare otravita dupa ce mananca niste bomboane de ciocolata cu lichior. Bomboanele de ciocolata ii sunt aduse de catre sotul ei care, le primise de la un prieten, care, la randul lui, le primeste prin posta de la o firma de ciocolata. Politia nu reuseste sa afle faptasul, asa ca 6 detevtivi amatori incearca, timp de o saptamana, sa adune probe si sa reconstituie crima. Timp de inca o saptamana, fiecaruia ii este acordata o seara in care isi prezinta opiniile, concluziile si deductiile. Insa, in seara urmatoare, urmatorul membru vine cu o alta teorie, la fel de convingatoare, care o darama pe cea de dinainte.

Sper ca ti-am fost de folos si sper sa ai rabdare sa citesti "romanul" meu laughing

| deea27andreea explică (pentru AnotherGirl):

Iti multumesc ca ti-ai irosit timpul incercand sa imi si spui despre ce este vorba in romane

3 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Pentru tine așa, poți citi asta:
http://www.librariaonline.ro/......-p10010293
dar,mai poți citi, și :
Mizerabilii(Victor Hugo)
Agonie si extaz(Irving Stone)
Citadela((A.J.Cronin)
Gran Canaria(A.J.Cronin)
Castelul pălărierului(Cronin)
Cu plăcere!

| ashtray a răspuns:

Incearca Dan Brown Ingeri si Demoni!