| AnaIvan23 a întrebat:

Am și eu o întrebare cu privire la admiterea la o facultate la buget.
Faptul ca intru la buget, înseamnă ca nu plătesc anii universitari, nu?

Și totuși cea mai mare nelămurire a mea este ca nu prea înțeleg Cum se intra la o facultate. Eu vreau sa intru la Facultate în Cluj, la buget, dar nu știu cum as putea intra acolo. Adică dai un examen cu privire la ce ai învățat în anii de liceu și cu nota din acel examen ești admis sau nu la facultate, sau cum e?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Depinde foarte mult de facultate. La unele intri pe baza mediei de la bac, la altele cu eseu motivational si o medie intortocheata facuta din mediile anilor de liceu, media de la bac si eseul ala (la ASE e asa, nu stiu sa dau mai multe detalii), la unele dai examen si aici poate diferi. O sa dau 2 exemple:
1. La medicina la Tg. Mures, au ei o carte speciala care nu se studiaza in liceu, ba chiar as putea spune ca materia difera mult fata de ce se studiaza in liceu.
2. La medicina la Bucuresti, materia pentru admitere coincide cu ce ai invatat in liceu.
Intra pe site-ul facultatii unde vrei sa studiezi la sectiunea "admitere" si gasesti metodologia pentru examen.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Stai putin. De ce sa dai examen din liceu? Liceul e o pregatire generala minima. Dai examen, in general, din stiinta care se invata la facultatea respectiva, dar la un nivel mic, ceva mai mult decat ai invatat-o in liceu sa zicem. La unele facultati se intra cu examen, la altele cu media de bac.