| Ellliiii a întrebat:

am si eu o intrebare.Cum se calculeaza c. m. m. d. c. si c. m. m. m. c si daca puteti sa imi dati un exemplu, va rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Gabriela_5253 a răspuns:

Mai intai descompui numerele in factori primi.
La c. m. m. m. c calculezi produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data, care sunt la puterea cea mai mare.
Iar la c. m. m. d. c produsul factorilor comuni, luati o singura data, la puterea cea mai mica. happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai descompui numerele in factori primi.

La c. m. m. m. c calculezi produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data, care sunt la puterea cea mai mare.

Iar la c. m. m. d. c produsul factorilor comuni, luati o singura data, la puterea cea mai mica.

| Bibitamic a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am facut asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C. m. m. d. c se descompun numerele in produs de factori prim se iau toti factori primicomuni o singura data la puterea cea mai mica si se imultesc intre ei laughing cristinelmiku@yahoo.com id meu

| Danii_Danii_1998_Phmh a răspuns:

Pai iti dau un exemplu :

1) descompui cele doua numere in factori primi, ex :
a) 50 b) 60

05|5 15|3 ( daca vrei sa vezi
01| 05|5 daca un numar
01| se imparte la numa-
rul prim 3 aduni cele
2 numere ( Ex: 66=12
12:3=4 )
50=2*5( 5 la puterea 2 dar nu pot sa scriu )
60=2*3*5( 2 la puterea 2 dar nu pot sa scriu )
CMMDC=2*5

| Ionut_Coardos_2000 a răspuns:

C.m.m.d.c

| marcyflower a răspuns:

Pai,înainte este necesar sa descompui termenii in factori comuni, iar apoi, ma refer la c.m.m.d.c, sa iei factorii comuni la puterea cea mai mica...
Iar la c.m.m.mic trebuie sa ii descompui in factori comuni iar în cele din urma sa iei toți factorii la puterea cea mai mare. funda?;-)