| Ghostellaru a întrebat:

Buna, am și eu o intrebare... Dacă am teza 3 si o notă de 5, la ce notă ies? Eu am calculat 4, 5 dar acum voi ce ziceti?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cu o singură notă și teza nu se poate încheia media.

| KLiNK a răspuns:

Teza este 25% din medie. Gândește-te. Dacă ai doar o notă și teza atunci nota ar trebui să reprezinte 75%, 25% fiind teza. Deci teza aproape că nici nu contează. Trebuie să ai minim 3 note + teza (Adică fiecare notă să fie în proporție de 25%). Sau mai multe (la mai multe note chiar se vede influența tezei asupra mediei). De exemplu ai 5 note care ar trebui să fie în proporție de 75% (pentru că 25% este teza). Deci fiecare notă are procent de 15%. Apoi vine teza care are 25. Este clar că teza influențează puternic media în situația de față.

| MelindaVictoria a răspuns:

Nu poti sa faci media la o materie cu teza daca nu ai minimum 2 note in oral. Nu e valid rezultatul