| ewrcbj34 a întrebat:

Am si eu o intrebare despre prezentul simplu si prezentul continuu la engleza. Am intalnit un exemplu in care la individul pe care l-am invatat ca il avea prezentul continuu "while", verbele erau puse la prezentul simplu? Am nevoie de o lămurire, va rog!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poate formulezi mai clar, ca nu inteleg nimic. "While" NU e verb, deci nu prea are cum sa aiba vreun timp.

| Sorina_Adyna_1970 a răspuns:

Eu inteleg despre ce e vorba. La prima vedere "while" implica utilizarea timpului prezent continuu, insa sunt situatii in care poare fi utilizat si cu prezentul simplu, de exemplu atunci cand se exprima un adevar general valabil, sau o actiune care se desfasoara in acelasi mod, de fiecare data. Uite un exemplu.
I like listening to music while I do my homework.