| Wthf_Roxana_1998 a întrebat:

Am si eu o întrebare. Se pot pune absențele la sfârșitul semestrului? Am o profesoara care pune absente intr-un caiet si pana acum nu apus nici o absența. Documentul cu absente pentru inspectorat a fost dat mereu. E posibil? Am fost de 4 ori la acea materie si nu stiu daca rămân corigenta. Va rog ajutor, mulțumesc

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Chiar dacă au fost notate doar în caietul dascălului, la sfârșitul fiecărei luni, absențele vor fi trecute în catalog.
La sesizarea profesorului, diriginta are dreptul să îți scadă nota la purtare. Nota 6 (șase) înseamnă repetenție. La zece absențe ai un punct scăzut la purtare, între 40-50 de absențe nemotivate, vei avea 4-5 puncte scăzute la purtare. Încearcă să aduci adeverințe medicale, iar dacă nu ai nici note, vei rămâne cu situația neîncheiată. Însă cu obținerea notelelor, se poate rezolva în primele două săptămâni din semestrul II.

| MariusF23 a răspuns:

Profesorul pune absentele cand "i se scoala", ca sa zic asa. Poti sa te astepti la chestia asta, mai ales daca nu prea te-a vazut la ora.

| ladybug238 a răspuns:

Si la noi e la fel la sport, dar noua nu ni le mai pune la sfarsitul anului, ci ne trece doar notele