| Heiloo a întrebat:

Buna!
Am terminat liceul anul acesta si sunt intr-o dilema pe care nici profesorii nu stiu sa o puna la cap.
Am urmat profilul de tehnician in turism, am dat atestatul in urma caruia am luat diploma de calificare ca tehnician in turism, problema este ca am picat bacul si nu stiu sigur ce valabilitate mai are aceea diploma de calificare fara bac.
Ma pot angaja in domeniul turismului cu diploma de calificare obtinuta fara a avea nevoie de bacalaureat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja, acea diploma atesta calificarea ta si nu diploma de bacalaureat. Diploma de bacalaureat este necesara doar pentru a putea urma studii superioare.

| Heiloo explică (pentru Ioandelasal):

Am intrebat deoarece in multe anunturi de angajarii se cere si diploma de bacalaureat sau facultate pentru acest job. Va multumesc

| Yuoia a răspuns:

Brava profesorii!
Diploma de tehnician este valabila nelimitat. Dar ca sa poti avansa (sau ramane in post, daca patronul cere), ai grija sa iei bacalaureatul anul viitor.