| cadeea a întrebat:

Am terminat liceul in 2017 si anul asta o sa dau la facultate. Imi va pune piedica acest lucru? Voi putea intra la buget?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Nu conteaza in ce an termini liceul, important e sa ai medie pentru buget la facultatea respectiva (in caz ca are admiterea pe baza de dosar). La alte facultati se da examen la admitere. Exista un numar de locuri la buget si un numar de locuri la taxa. Cauta pe google numele facultatii la care vrei sa dai si citeste despre admitere, metodologie. Cauta de asemenea si cu ce medii puteai intra.

Exista si oameni care dau la o facultate fara sa stie ce oportunitati de angajare au, daca pot sau nu sa faca fata acelei facultati. Spre exemplu, la Drept la Sibiu o persoana intra cu 6, 6 la taxa, dar gradul de dificultate e mai mare, iar aceasta nu obtine examenele si se trezeste cu 5-6 restante. Va vedea ca e prea greu si va renunta la facultate.
Informeaza-te, nu e greu. Nu anul iti pune piedica, ci poate media de la bac (pentru acele facultati care tin cont de media de la bac)

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

No problemo, doar să ai medie mareeeee. Greuț dar nu imposibil - baftă

| anonimg a răspuns:

Poți să dai la buget. Dar îmi pare că se intră la buget după o anumită medie/notă.
Trebuie să mergi la facultatea respectivă și să ceri detalii.

| Yurisa a răspuns:

Nu ai treaba, conteaza media de admitere/ de la bac