| anonim_4396 a întrebat:

am trecut clasa a 8-a, am terminat cu media 9.94...
in clasa a 6 si a 5-a am avut 10.

Imi doresc sa intru la un liceu bun, imi place matematica si vreau la mate info. Problema este ca datorita lenei si unui profesor foarte "comod", in clasa a 7-a am ramas in urma cu materia la mate. Nu mai inteleg nimic din culegeri.

Vara asta mi-am propus ca in luna iulie si august sa fac 4 ore de pregatire la mate pe saptamana si sa ma pun pe recuperat.

Credeti ca e posibil?

si app, cum intram in liceeu la anul? dam admitere?
e grea matematica din a 8-a? voi scoate cu greu un 10 la testarea la mate?

13 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Da, totul e posibil

| LucianGabriel a răspuns:

Ai treaba cu geometria in spatiu si multe alte chestii, pentru mine a fost usor am avut media 10. Daca vrei sa o ai si tu pune-te serios pe invatat.

| lucian a răspuns:

Da

| happy_7964 a răspuns:

Daca te pui pe invatat poti recupera. Pana la anul nu se stie cum se va intra la liceu, pentru ca se schimba de la an la an. Anul asta au fost examene nationale la romana si matematica. Materia din clasa a 8a nu este extrem de grea. Faci geometrie in spatiu, iar daca ai viziune in spatiu, esti atent la lectii (pentru ca daca ai un singur gol s-a dus totul pentru ca lectiile se leaga unele de altele) si iti place nu e foarte greu. La algebra o sa faci vesnicele operatii cu numere reale si ecuatii si sisteme de ecuatii.
La testare totul tine de exercitiu si de atentie. Fa mai multe exercitii pentru ca lucra cat mai rapid si cand dai evaluarea citeste cu atentie cerinta uita-te pe figura si de 10 ori ca sa vezi ce anume se cere si fii atent si la cel mai mic detaliu. Eu la aproape toate examenele de pana acum am pierdut mult din neatentie si crede-ma ca mi-a fost foarte greu sa vad ca altii au luat mai mult ca mine la niste chestii pe care stiam si eu sa le fac si inca foarte bine.
Succes, oricum!happy

| RossSaid a răspuns:

Da...succes happy
(Eu sunt la mate -info)

| ~Annyee~:X a răspuns:

Normal ca ai posibilitate. Si eu am optat pentru matematica-informatica.Acuma am terminat a 8a.
Pai intr-adevar nu este greu oarecum toate se leaga. Unde trebuie tu sa fi atenta de la inceput este la geometria in spatiu si la functii (zic asta pentru ca n-am fost atenta din prima si am recuparat) si dupa aia mi-am dat seama cat este usor. Vei scoate foarte usor 10 numai sa inveti de la inceput si sa faci exercitii multe. Noi anul acesta la evaluariile din Mai am avut multe probleme de logica mai mult.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

este foarte greu matematica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Radikal
se inmultesk

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte greu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred.eu de-abia sunt cls a 6-a dar auzi...media 8 la o materie e buna in clasa a 6-a?

| zet_2572 a răspuns:

Cu siguranta e posibil