| Andreea0612 a întrebat:

Am vazut pe calendarul examenului de bac, ca in perioada 10-12 iunie se dau competentele la limba materna. Eu azi am dat la lb romana. Limba materna ce inseamna?
Competentele digitale e urmatoarea proba?
Competentele lingvistice intr-o limba de circulatie internationala e proba la engleza? Se dau toate probele (oral,scris, audio) in aceeasi zi?

Răspuns Câştigător
| aXandra a răspuns:

Să nu-mi spui ca dai Bacul anul acesta și ești atât de pe lângă. Proba maternă o dau doar cei de la secția germană, maghiara. Următoarea probă este cea a competențelor digitale, iar cea a competențelor lingvistice într-o circulație internațională (engleza) ține două zile. În prima reading, listening și writing, iar în a doua speaking.

| Andreea0612 explică (pentru aXandra):

In general stiu, nu-s chiar atat de pe langa laughing. Mai mult am pus intrebarea ca sa ma conving happy.
Nu prea stiam de probele la engleza, in ce ordine se dau.
Mersi happy

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În perioada 10-12 iunie 2015 se dau probele de către elevii minorităţilor, în limba : maghiară, germană, croată, italiană, sârbă, slovacă, turcă, ucraineană.

Vezi linkul :
subiecte2015.edu.ro/2015/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/B_competente_lingvistice_limbi_materne.zip

Vezi Calendarul la linkul oficial :
http://subiecte2015.edu.ro/......5_site.pdf

Vezi alte detalii la linkul :
http://subiecte2015.edu.ro/......5.2015.pdf

În general, NU se dau 3 probe în aceeaşi zi!
Vezi alte detalii şi în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......tica-de-o/

Toate cele bune.