| anonim_4396 a întrebat:

Buna, An Nou Fericit tuturor.

Am si eu vreo intrebare doua despre facultate.
Momentan sunt in a 12-a si incerc sa ma informez despre facultati ca sa vad ce ar urma sa fac cu viata mea.

Eu as fi interesat sa merg pe un profil care se specializeaza pe calculatoare deoarece mereu m-au pasionat.

Eu as vrea sa stiu ce profiluri ar fi disponibile care se specializeaza pe calculatoare, din toate punctele de vedere, programare, construire etc., cum se numesc, in ce consta si ce joburi as putea obtine cu acea specialitate.

Eu intre timp ma si uit pe site-uri de la facultatea din Cluj, Bucuresti si alte cele, totusi imi este mai greu sa inteleg de pe acolo deoarece site-ul foloseste un limbaj profesional, iar mie mi-ar fi mult mai usor sa inteleg toate acestea de la un limbaj personal, adica cum vorbesti cu o persoana de zi cu zi, nu ca si cum ai vorbi cu o persoana la un interviu.

De asemenea, as vrea sa stiu daca as putea practica una din posibilile slujbe in Japonia fara sa trebuiasca sa iau alte cursuri daca eu deja stiu limba. Eu, deoarece nu stiu, mi-as imagina ca in Japonia, ar trebui sa faci o facultate acolo in Japoneza ca sa inveti cum sa faci slujba respectiva, dar in Japoneza, sau daca este formata alt cumva sau tot cu engleza cand vine vorba de programare.

Va multumesc anticipat si astept raspunsuri.
Sper ca am fost destul de explicit astfel incat sa intelegeti.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai cam doua posibilitati mari si late.

Fie o facultate de informatica unde te vei specializa exclusiv pe partea de programare software

Fie o facultate de Automatica si Calculatoare de la politehnica unde pe langa partea de software te vei putea specializa si pe partea de hardware, programare microcontrolere samd.

Astea sunt cele doua optiuni mari si late in Romania, indiferent de orasul pe care il alegi, CJ, IS, TM, B

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Iti multumesc pentru raspuns, cu ajutorul tau si multor alte site-uri si forumuri, mi-am formulat o idee generala in ce ar consta vreo facultate si domeniul pe care sa ma orientez.

Intr-un final m-am decis la o facultate de Automatica si Calculatoare pe Calculatoare si Tehnologia Informatiei pe specializarea Calculatoare.

Iti multumesc din nou pentru. raspuns si ma bucur sa te vad inca pe aici, imi aduc aminte de tine inca de prin 2012-13 cand aveai poza aceea cu Taz, diavolul Tazmanian. Vremuri bune.

1 răspuns: