| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Buna anul acesta care vine vreau sa ma mult la liceul Tonitza Bucuresti care sunt conditile? Multumesc P.S precizez ca vreau sa ma mut la stadiul Gimnaziu

Scz pentru categorie :p

1 răspuns:
| CiobotaruValentin a răspuns:

Bună.Nu ştiu dacă te ajută răspunsul meu, dar :
Transfer între anii școlari
Transferul de la altă unitate de învățământ la Liceul "Nicolae Tonitza" se poate face numai în limita locurilor disponibile. La transfer se vor face echivalări și se vor da examene de diferență, dacă este cazul. Aceste examene se stabilesc în funcție de ce locuri sunt disponibile.

Acte necesare pentru înscriere
copie după certificatul de naștere
adeverință de la școala de proveniență din care să rezulte că elevul a promovat anul școlar, media de promovare și nota la purtare
caracterizare semnată din partea dirigintelui, cu ștampila școlii
dosar de încopciat
Condiții
media 10 la purtare
Examene de diferență
Gimnaziu
Probe practice:

Desen - natură statică formată din 3 obiecte (un vas de rotație, un fruct/o legumă și un corp geometric); tehnica: creion
Pictură - o compoziție cu personaje; tehnica: culori de apă
Modelaj - studiu după un ornament floral
Materiale necesare:

Desen - bloc de desen format A3 și planșetă
Pictură - bloc de desen format A3 și planșetă
Modelaj - planșetă din lemn cu dimensiunile 30 x 30 cm, un ebosoar (cuțitaș), pungă de plastic
Liceu
Probe practice:

Studiul formelor în desen - natură statică complexă + fragment figură umană
Studiul corpului și al figurii umane în culoare - natură statică + fragment de figură umană
Studiul corpului și al figurii umane în volum - fragment figură umană (nas, ochi, gură)
Studiul compoziției (la alegere între pictură și volum)
Elemente de perspectivă
Probe scrise:

Istoria artei
Materiale necesare:

Studiul formelor în desen - hârtie 50 cm x 70 cm; tehnica: creion / cărbune
Studiul corpului și al figurii umane în culoare, Studiul compoziției - hârtie 50 cm x 70 cm, culori de apă
Studiul corpului și al figurii umane în volum, Studiul compoziției: planșetă din lemn cu dimensiunile 30 x 30 cm, un ebosoar (cuțitaș), pungă de plastic.