| maria0405 a întrebat:

Buna! Anul acesta tot cu minim 2 note se poate incheia media? Chiar si la materiile la care avem 4/5 ore pe saptamana?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este in prezent, nu cred ca se va mai schimba ceva.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4^1) În anul şcolar 2020-2021, prin derogare de la prevederile alin. (4), numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru."

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așteptăm cu emoție să auzim ce zic oficialii - incă n-au zis nimic pe tema asta

| isemilia a răspuns:

Da.

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Da, tot cu 2 note