| Andreea249 a întrebat:

Anul acesta trec in clasa a 9-a, sunt la profesionala, dar as vrea sa ma transfer la liceu (filologie), dar problema e ca examenul din cls 8 nu l-am dat, ma pot transfera? Daca da, cum?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In clasa a 9-a, pentru motivul ca nu indeplinesti conditia de MEDIE DE ADMITERE IN LICEU prevazuta de lege (ROFUIP), transferul tau de la profesionala la liceu nu va fi aprobat de nicio scoala! Cu alte cuvinte, pentru motivul ca tu nu ai sustinut, ca toti asolventii clasei a 8-a, examenul de admitere in liceu (iti lipseste acea "medie de admitere in liceu") NU te poti transfera!

Transferul de la profesionala la liceu se poate realiza numai dupa finalizarea clasei a 10-a profesionala si numai daca vei indeplini 2 conditii :
1.conditia de medie adica, media anuala de absolvire a clasei a 10-a profesionala trebuie sa fie cel putin egala cu media ultimului promovat de la profilul si specializarea la care soliciti transferul( in cazul tau, clasa profil uman si specializarea filologie).
2.promovarea examenelor de diferenta.
Daca vei indeplini cele doua conditii de transfer, inscrierea ta se va face tot in clasa a 10 -a dar in invatamantul liceal --- cu alte cuvinte, vei face din nou clasa a 10-a dar a invatamantului liceal.

Cele de mai sus se regasesc in continutul articolului 152 din lege (ROFUIP), respectiv:
" f) elevii care au finalizat clasa a IX a a invatamantului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar in clasa a IX-a a invatamantului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul si specializarea la care solicita transferul. Elevii din clasele a X-a si a XI-a din invatamantu profesional cu durata de 3 ani se pot transfera in clasa a X-a din invatamantul liceal, cu respectarea conditiei de medie a clasei la care solicita transferul si dupa promovarea examenelor de diferenta."

| Lioana a răspuns:

Cam tarziu te gandesti ca vrei la liceu. Nu trebuia sa te inscrii la profesionala ci trebuia sa te inscrii direct la liceu, nu conteaza la care. Te puteai muta de la un liceu la altul daca dadeai niste diferente, dar nu te poti muta de la profesionala la liceu. In etapa a doua de admitere nu mai era nevoie sa fi dat Evaluarea Nationala. Se tinea cont de media claselor V- VIII.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Stai liniștit că ai făcut o alegere bună, dar nu știu dacă la profesionale dai bacu, dacă dai bacu, ai făcut o alegere f bună, asta vine de la un absolvent de filo.

| Andreea249 explică (pentru 1231242):

Am auzit ca poți da bacul dacă mai faci 2 ani de liceu dupa 3 ani de profesională

| 1231242 a răspuns (pentru Andreea249):

Păi dacă vrei să te duci mai departe la facultate mai faci 3, dacă nu, nu mai faci..nu îți sugerez să faci o facultate că așa face toată lumea...mă rog aproape toată lumea.