| Depoka a întrebat:

Aș dori ca anul viitor să mă înscriu la master. Un master în economie/ management sau finanțe.
Mă gândeam la Facultatea de Științe Economice și Administrarea Afacerilor din cadrul Universității Transilvania Brașov. Merită? Este cineva care a studiat aici și îmi poate împărtăși câte ceva din experiența sa?
Ce alte facultăți din alte universități îmi recomandați?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mă înscriu la master...Merită?"

intodeauna e o idee bună să investești in pregătirea ta

| Depoka explică (pentru sierra1):

Total de acord! Doar ca făceam referire strict la facultatea pe care am mentionat-o. Dacă merită să aplic la ea sau ar trebui sa ma orientez către alta.

| sierra1 a răspuns (pentru Depoka):

Dacă "merită" să faci un anumit master, asta numai tu o știi

Masterul nu prea merită să îl faci (cel puţin în România) dacă nu vrei să:
- urmezi studii doctorale;
- ai o carieră didactică;
- ai o funcţie care să necesite studii de master.

Dacă eşti economist şi vrei să evoluezi profesional în domeniu mult mai potrivit ar fi să urmezi cursurile pentru o profesie liberală (practician în insolvenţă UNPIR, expert contabil CECCAR, evaluator ANEVAR, consultant fiscal CCF, auditor CAFR/ASPAAS, mediator etc.)

Îţi urez succes!

| Depoka explică (pentru Unknownzgw):

Mulțumesc mult! Voi lua in considerare opinia ta, cu siguranță!

| bornsinner a răspuns:

Facultatile de Business sau Afaceri Internationale sunt printre cele mai inutile cand vine vorba de pregatirea practica si cum sunt vazute de angajatori. Fii sincer cu tine, cat si ce ai invatat practic in facultate? Presupun ca ai terminat una tot de economie. La master e si mai superficial, avand in vedere ca se dau note mari pentru pastrarea grupelor, iar multi nu vin pentru ca nu le permite programul.

Cauta ceva din care sa inveti si sa cantareasca in CV, nu alege un program doar pentu ca suna "business". Eventual, nu te arunca inainte pentru master daca nu esti decis/a. Poti incerca o pauza in care sa testezi piata muncii, iar pe viitor sa iei o decizie mai informata.

| Depoka explică (pentru bornsinner):

Ținând cont ca am absolvit anul trecut, am avut destul timp sa incerc si sa ma gandesc. Si nu, nu am terminat economie. Sunt câteva specializări din cadrul facultății care-mi sunt pe plac. Speram sa găsesc pe cineva care a studiat strict la facultatea pe care am numit-o, daca chiar se face treabă sau se trece ca gâsca prin apă. Sau daca mi se poate recomanda o alta facultate din cadrul unei altei universități, dar bineînțeles cu câteva opinii.

| bornsinner a răspuns (pentru Depoka):

Mi-am permis sa raspund pentru ca am terminat tot o facultate de Administrarea Afacerilor (plus master), doar ca in alt oras. Mi-a scapat faptul ca ai mentionat ca e vorba de anul viitor, deci cu cel din prezent, inseamna 2 ani.

Mai conteaza mult si faptul daca ai muncit/muncesti sau o vei face in acest timp. Daca da, cu siguranta iti ofera o perspectiva mai buna asupra realitatii.

Scuze ca n-am putut oferi o opinie mai particularizata.