| Yourfavgirl a întrebat:

Buna,as dori sa invat limba turca, cei care au invatat aceasta limba sau care sunt in proces de invatare, care sunt cele mai bune metode de a retine cuvintele, frazele etc?
Sau daca stiti metode eficiente in invatarea unei limbi straine!
Funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| ShadowStar a răspuns:

Mai întâi m-am familiarizat cu acele cuvinte de bază, absolut necesare pentru vocabular. Apoi am început să mă folosesc de povești audio si seriale, unde puteam înțelege cuvintele pe care le-am învățat și, de asemenea, memoram unele noi involuntar.
Pentru gramatica e putin mai complicat but baby steps are the best in this process.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fii atenta cum invat eu orice limba
https://app.memrise.com/......cy-sorted/
memorez astea 1000
vad de verbe https://kupdf.net/download/turkish-verb-list_5cd0764be2b6f55f2a60b471_pdf
le conjuc si fac propoziti

citesc mici povestiri pentru copii
ma uit la desene animate simple

si tot asa gradual

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unde folosesti limba turca? E si o limbă urîta si grea, ca si franceza sau germana, degeaba le inveti ca nu vei avea unde sa le folosesti, axeaza te pe engleză care este o limba care se vorbeste peste tot daca stii engleza bine vei putea deveni profesor si faci un ban, sau vrei sa inveti limba turcă sa te angajezi la o clasa cu predare in turceste?

| Yourfavgirl explică (pentru CristiDinBucuresti):

Vreau sa invat turca pentru mine,deja stapanec engleza.
Nu vreau sa fiu profesor! Am o gramada de prieteni turci si vorbind cu ei le-ar fi mai usor sa ma inteleaga decat atunci cand le vorbesc in engleza,mai ales ca in aproape fiecare vara am mers in vacanta in Turcia. Pentru mine e o limba frumoasa, si e grea, ce-i drept, dar cu ambitie se poate happy
Ambitie am, metodele lipsesc.

| ShadowStar a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dezvoltarea personală nu ține cont de actualitatea limbilor de circulație internațională. Și țin să te corectez, nici o limbă nu poate fi numită "urâtă " happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poți învăța vizionând telenovele turcești. big grin