| trixicrissy a întrebat:

As dori sa stiu ce materii predau la profilul Bio-Chimie.
Si din ce dau teze si bacul. Care sunt materiile de baza? Cate ore se fac pe saptamana din fiecare materie? Daca exista practica pe acest profil? Va rog cat mai multe explicatii!

Răspuns Câştigător
| DoRiNuTzZzA a răspuns:

Nu se face practica,cel putin eu nu stiu si eu nu fac in liceu. Teza se da din romana, mate, fizica, chimie, bio 2-din 3 la alegere..Bacul se da la romana,mate, una din cele trei(fizica, chimie, biologie) si competente digitale(T.I.C), dar poti da LCDL in clasa a 11-a si atunci nu mai trebuie sa dai competenta.+ engleza sau franceza.
Nu e un profil foarte greu daca iti plac materiile respective.In primii doi ani faci de toate.Pot spune ca e un profil destul de complex, nu chiar ca mate-info, dar ai de invatat destul de.
-mate(4)
-romana(4 in clasa a 9a si 3 din a 10a)
-fizica(3)
-biologie(2)
-chimie(3 si din a 11a cred ca 4. )
-Tic(in a 9a 2, a Xa-1 si din a XI nu mai faci infoarmatica doar tic, 1 sau 2 ore, depinde)
-religie
-psihologie
-antreprenoriala(a Xa si in aXI-a economie)
-desen/muzica(pana in a Xa, inclusiv, o data la doua saptamani)
-sport(o ora sau doua)
-engleza(2)
-Franceza(2)
-istorie(1)
-geografie(1)
Si pana in clasa a XII-a vei iesi intr-o zi la ora 1.

6 răspunsuri:
| mihaela0205 a răspuns:

La acest profil, numit și "Științe ale naturii" vei da teză la română, matematica și din 2 materii, la alegere, dintre chimie, fizică și biologie.
Bacalaureatul îl vei da la: română (probă scrisă și orală), matematică, competențe digitale, o limbă străină la alegere și la o materie dintre cele 3 (chimie, biologie sau fizică)
Materiile de bază sunt biologia, chimia. Însă, profilul se axează și pe fizică și matematică. (La mate se face M2 care este mai ușoară în comparație cu M1, adică față de matematica pe care o fac cei de la mate-info)
Nu am auzit să existe practică până acum, deci nu știu.
Așa că, dacă îți plac aceste materii, îți recomand să alegi acest profil sau dacă ai de gând să dai la medicină, pentru că te va ajuta mult profilul. happy

| AleB a răspuns:

Se predau chiar toate materiile ( romana, matematica, engleza, franceza, istorie, geografie, desen pana in clasa 11-a parca, educatie fizica, T.I.C, informatica dar e doar o ora, religie, biologie, chimie si in clasa a 9-a se face logica, intr-a 10-a se face educatie antreprenoriaha si pshohologie, iar mai apoi cred ca se face filosofie). Cele de baza sunt daca vrei sa te indrepti spre medicina biologia ( 2 ore) si chimia ( 3ore ) dar se face si fizica multa ( 3 ore ) si matematica (4 ore). Tezele se dau din romana, matematica si la alegere 2 din 3 ( biologie, chimie si fizica ), iar la bac e tot asa romana, matematica si la alegere una dintre cele 3, si se da si competente la limba romana, o limba straina si T.I.C.

| Korman a răspuns:

Nu exista practica.Materiile de baza sunt romana; matematica; chimia; biologia si fizica.
Tezele se dau din romana; matematica si 2 la alegere dintre fizica; chimie si biologie(spre exemplu eu dau teza la matematica; romana; biologie si chimie)
Bacul se da la romana; la matematica si un obiect la alegere dintre chimie; fizica si biologie.Mai ai la limbi straine bac(engleza sau franceza); competente digitale si romana proba orala.
Materiile si orele de predare:
_romana(4)
-matematica(4)
-chimie(3)
-fizica(3)
-biologie(2)
-T.I.C.(2)
-franceza(2)
-engleza(2)
-religie(1)
-desen(o data la 2 saptamani)
-muzica(o data la 2 saptamani)
-sport(1)
-logica(1)
-istorie(1)
-geografie(1)
-informatica(1)

| trixicrissy explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri!