| andreea816301 a întrebat:

As dori sa stiu ce ore se fac în clasa a 9-a la profil de mate-info bilingv engleză! Tezele stiu ca se dau la mate,romana,engleză,info și fizica/chimie/biologie,nu?
Si am inteles ca se va face și istoria/geografia Marii Britanii/Statele Unite ale Americii, nu-i asa? O să îmi trebuiască caiete diferite la aceste materii?
Multumesc pentru răspunsuri!

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Mate, romana, engleza si info- teze obligatorii si inca una la alegere dintre cele mentionate de tine. Se face istorie si geogra in 9-10, din cate tin minte, o ora pe saptamana din fiecare. La engleza vor fi mai multe ori, probabil cate 4/saptamana. La fel si la mate si info (4-5, depinde si de scoala). Nu am idee ce geografie am facut, pe noi profa ne lasa sa invatam sau sa ne facem temele la alte materii laughing stiu ca la un moment dat am facut ceva proiecte despre tipuri de sol, sau de relief, ceva pe acolo. Restul orelor sunt cam ca si la celelate profile, numai ca se pune accent pe materiile reale (din care vor fi mai multe ore) si mai putine ore din celelalte, pana cand se scot in a 11-a. Caietele le iei cum vrei tu, poate unii profi au pretentia sa ai un fel de caiet, depinde si de ei. Oricum nu cred ca e nimic strict. Eu in liceu cred ca aveam caiete studentesti, ca mi se par mai practice, la istorie avem caiet mic, ca era putin de scris si la geogra din ala de geogra, iar asa, era putin de scris. La biologie aveam nevoie de caiet de biologie, ca erau de facut o groaza de desene cu explicatii. In rest te mai orientezi si tu pe parcurs, daca profii nu au anumite preferinte poti folosi in prima saptamana ce caiete mai ai din generala si apoi cumperi ce-ti mai lipseste.