| Roșiuță a întrebat:

Buna,as vrea sa dau la poli, am nevoie sa stiu matematica grea, de olimpiade sau o sa ne predea ei de la inceput?
In 2 ani as putea sa invat si matematica, engleza si fizica cam de la inceput? Cu multa vointa as putea reusi, avand in vedere ca nu prea am invatat in ultimii ani?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti invatat atata materie de la zeri, in doar 2 ani.
La Politehnica se face matematica serioara, fizica, mecanica, rezistenta materialor (bazata pe fizica nivel avansat cat si chimie si evident matematica).
Sunt multe notiuni de invatat, teoreme, exercitii, tabelul lui mendeleev, propietatile metalelor, rezistenta lor...iar daca nu ai invatat lectie cu lectie, nu vei fii in stare sa aplici anumite reguli sau teoreme, la anumite probleme.

| daniel889 a răspuns:

In atatia ani nu ai invatat engleza, fizica si matematica. Iar in 2 ani crezi c-o sa le inveti pe toate 3?! Probabil se poate, insa matematica de obicei se prinde de anumiti indivizi, nu de toti. Daca de tine nu se prinde, de ce vrei sa ai de-a face cu ea toata viata?! Gasesti online de la orar pana la cursuri, poti sa te interesezi si singur, nu iti poate raspunde nimeni concret la o intrebare atat de complexa. Si mai ales nu iti poate raspunde la intrebari la care tu esti singurul om care are raspusuri.