| Irene30Irra a întrebat:

As vrea sa fac facultatea de litere dar nu le am cu engleza. Insa imi place enorm sa citesc.
Vreau sa devin profesoara de romana. Se poate si fara engleza?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie sa ai obligatoriu 2 limbi, nu poti studia doar romana. Nu trebuie sa alegi neaparat engleza dar trebuie sa fie inca o limba. Nu cred ca exista facultate unde sa poti lua o singura limba, si daca exista clar e ceva amarat de care n-a auzit nimeni si decat sa faci o facultate de genu, mai bine n-o mai faci. Mai alege-ti o limba pe langa romana, preferabil una la care sa ai macar o baza, si vezi tu cum o scoti la capat si cu limba a 2-a, concentrarea ta fiind bineinteles pe romana.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate si fara engleza, dar trebuie sa alegi franceza sau germana, in acest caz.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de facultate. La cea din cadrul UBB Cluj e obligatoriu sa alegi 2 specializari dar poti alege romana si literatura comparata de exemplu.

| Celcestietot a răspuns:

Profa de la meditație a făcut facultatea pe care ai menționat-o, și a pomenit și ceva de o limbă străină, anume franceza. Deci cred că fără limbă străină nu se poate. Și în ziua de astăzi se mai merită să te faci profesoară, la ce elevi indisciplinați există, la cât de greu o să tragi de ei? Este treaba ta, eu sper că te-am ajutatwinking!