| Stellas a întrebat:

Buna, as vrea sa ma transfer la un alt liceu, clasa a 12a, liceul la care sunt acum este tehnic si vreau sa ma transfer la filologie, am media scazuta la purtare la 9, pentru ca am avut niște probleme, iar media generala este 7, 60. O fata din Italia se transfera la filologie iar eu as putea sa o ajut pentru ca stiu italiana, ea nu stie a vorbi romaneste, am mai multe posibilitati cu ea? Daca ar depune o cerere sa ma pună cu ea in clasa imi accepta cererea? Ce motive intemeiate as putea sa spun pentru a ma transfera sigur? Nu ma descurc la tehnic si vreau sa imi iau bacul.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cererile de transfer se fac individual, nu in grup!
Nu are importanta daca fata din Italia se transfera sau nu, fiindca pe o cerere de tarnsfer, nu se pot procesa 2 elevi.

Transferurile sunt individuale si se dau in coditii legale stricte, pe care trebuie sa le intrunesti:
- media ta trebuie sa fie EGALA sau MAI MARE, decat a ultimului intrat la acea sectie
- sa nu ai absente sau note mici la purtare
- sa nu ai restante sau medii neincheiate
- sa iti dai si evident sa iei, examenele de diferente de materii pentru noul profil
- sa existe loc liber in acea clasa

| Stellas explică (pentru Violleta2022):

Nu am sanse sa ma transfer daca am media 9 la purtare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stellas):

Asta depinde doar de directorul liceului la care te transferi, daca te accepta sau nu.
Dar toate celelalte puncte obligatorii, pe care trebuie sa le intrunesti, sunt in avantajul tau, sau nu?
Ma refer la medie mai mare, la examenele de diferenta samd.