| Inejbrekker a întrebat:

Bună! Aș vrea să știu în ce constă specializarea la Limbă şi literatură modernă / Literatură universală şi comparată. Mulțumesc! rolling on the floor)

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Literatura comparată se ocupă cu un studiu amplu al literaturii universale din toate culturile și din toate perioadele. La această specializare vei studia și compara cele mai importante opere literare universale ținând cont de curentul literar căruia îi aparțin.
Am făcut un opțional din literatură comparată prin facultate, cu Corin Braga, decanul facultății de litere de la cluj, despre mitul faustic și impactul acestuia asupra culturii europene, chiar a fost interesant.

| Inejbrekker explică (pentru mastadont):

Imi poti spune, te rog, ce materii ai studiat la această specializare?

| mastadont a răspuns (pentru Inejbrekker):

Din păcate nu pentru că nu am urmat această specializare, doar un opțional de un semestru. Eu am fost la lit franceză și engleză.

| Inejbrekker explică (pentru mastadont):

Ahh... Ok. Mulțumesc!?

4 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Și ai venit la compa până la urmă?))