| daiannna_9951 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu in ce an si-a castigat independenta Africa? Daca stie cineva il rog frumos sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Statele africane încep să-şi câştige suveranitatea la mijlocul secolului XX, astfel că azi în Africa se găsesc 52 de state independente, ale căror graniţe au fost însă trasate în perioada colonială.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Africa

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fata tatii, Africa e un continent format dintr-o gramada de tari. Unele sunt independente, altele, nu. Deci, reformuleaza intrebarea, pentru ca, ce intrebi tu aici nu arata decat ca in capul tau e un mare ghiveci.

| darrio2007 a răspuns:

Africa,poate nu stii, este compusa din mai multe tari.Fiecare cu obiceiuri si culturi diferite. Poti spune despre o anumita tara din Africa cand(scuza cacofonia)si-a castigat independenta.Nu poti spune asta despre un continent.Cum ai spune, cand si-a castigat Europa independenta.Stii?

| www a răspuns:

Africa e un continent!

| bye a răspuns:

Multe tari din Africa si-au castigat independenta in 1960. Invata sa folosesti google si wikipedia, ok?