| 0Andreea4 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu cu ce timpuri in romana se traduc urmatoarele timpuri din engleza: Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Past Continuous, Present Perfect Simple si Present Perfect Continuous. Si cand se folosesc aceste timpuri. Multumesc!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Evelyne96 a răspuns:

Present Simple, Present Continuous si Present Perfect Continuous se traduc cu prezentul nostru de toate zilele.
Numai ca englezii au anumite nuante.
Ps = obicei + adevaruri generale
Pc= actiune in desfasurare + aranjamente batute in cuie( aici se traduce cu viitor)
Ppc= actiune inceputa in trecut si aflata inca in desfasurare
Present perfect simple arata o actiune incheiata si, vezi Doamne, cu evidenta in prezent, asa ca eu as traduce cu perfectul compus
ex She has lost her keys (Ea si-a pierdut cheile)
Past Simple- perfect compus (trecutul tipic, de obicei insotit de un moment de timp precis)
Past Continuous- imperfect
Sper ca te-am ajutat! happy

1 răspuns: