| DabacaDanniielll a întrebat:

Astazi am luat un 2 la engleza pentru ca mi-am uitat caietul special(caiet cu exercitii pentru prgatire la bac) (caietul nu l-am primit de la cartile scolii ci clasa noastra le-a cumparat) dar am luat acel 2 fara sa fiu ascultata. Nu stiu ce sa fac sau ce sa ii zic profesoarei sa mi-l stearga. Din cate stiu nu este in regulament ca poti sa iei nota fara ascultare nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dimpotriva, in Regulamentul-cadru se prevede ca notele se pot acorda si in alte situatii decat ascultarea orala in clasa, citez:
"ART. 115.(1)Instrumentele de evaluare se stabilesc în funcţie de vârstă şi de particularităţile psihopedagogice ale beneficiarilor primari ai educaţiei şi de specificul fiecărei discipline. Acestea sunt:
a) chestionări orale;
b) teste, lucrări scrise;
c) experimente şi activităţi practice;
d) referate;
e) proiecte;
f) interviuri;
g) portofolii;
h) probe practice;
i)alte instrumente stabilite de comisiile metodice şi aprobate de director sau elaborate de către Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice/inspectoratele şcolare, elaborate în conformitate cu legislaţia naţională."