| Louisa28 a întrebat:

Buna!
Cam ce trebuie sa invat la istorie pentru bac din fiecare dintre cele noua teme? Sunt in clasa a 11a, filologie, si am inceput materia de bac, insa profesorul la clasa, la "Popoare si spatii istorice-Romanitatea romanilor in viziunea istoricilor", nu ne-a predat si "Scoala Ardeleana", precum nu ne-a predat nici alte elemente necesare pentru subiectul al 3 lea. Am o carte de sinteze si un memorator, insa mi se pare ca este prea multa materie in acestea si nu stiu care sunt lucrurile cele mai importante de stiut.
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

Lucrurile mai important de stiut din toate lectiile sunt faptele istorice, evenimentele. Majoritatea cerintelor bacului cer asa ceva, putine sunt cele care cer altceva (caracteristici a ceva anume, principii/idei). Gasesti o gramada de suporturi de curs pe internet si nu numai, cel mai probabil veti primi si voi in clasa a 12-a, sau daca nu, veti avea sansa de a va achizitiona un ghid pentru bac la istorie. Voi incerca sa iti spun care parti din materie conteaza cel mai mult de pe o lectie, daca ma mai duce memoria asa de bine. La romanitate, foarte important e sa stii cele 2 teorii ale romanitatii romanilor, argumente si contra-argumente, cauze ale existentei celor 2 teorii si exemple de filosofi care abordeaza teoria romanitatii.
La autonomii locale, important e sa stii ce factori au influentat constituirea si consolidarea statelor medievale romanesti, impreuna cu cele mai semnificative batalii si tratate.
Statul roman modern se axeaza pe evolutia romanilor si dorinta acestora de a se uni intr-un singur stat, acolo ai mai multa informatie de retinut fiindca e o lectie lunga, cu multa cronologie si fapte istorice diverse.
Ar urma secolul 20, unde materia e mai frumoasa, dupa parerea mea, fiindca e mai actuala. Toata lumea cunoaste lucruri despre primul si al doilea razboi mondial, doar ca aici in lectia de bac se evidentiaza rolul Romaniei in acesta. Totodata, aici inveti si despre regimurile democratice si totalitare si despre practicile lor politice.
Constitutiile cred ca sunt cel mai usor de invatat. E o lectie de vreo 3-4 pagini in care sunt prezentate constitutiile importante de a lungul anilor si deceniilor, care au adus schimbari majore in evolutia statului.
Ultimele 2 lectii se axeaza pe Romania in perioada comunismului, una pe plan intern, iar cealalta pe plan extern. Pe plan intern adica ce a reusit Romania sa faca pentru cetateni, cum era traiul, deci practici politice ce au influentat lumea dinauntrul tarii. Pe plan extern, adica ce relatii a avut Romania cu celelalte state.

Mie mi se pare ca istoria Romaniei e una fascinanta, iar daca te vei pune sa o inveti asa ca pe o poveste, nu vei avea probleme. Mult succes!

| Louisa28 explică (pentru DanielVălean):

Multumesc foarte mult! Stiu ca mai am, si da, mi-am achizitionat deja un ghid pentru bacul la istorie, insa, dupa cum am spus, sunt foarte multe detalii, si raspunsul tau chiar m-a ajutat. Profesorul la clasa nu ne-a predat toate detaliile expuse de tine, noi am terminat primul capitol, dar nu am facut istorici si cronicari care infatiseaza romanitatea, insa am facut cateva teste, si am gsit aceste informatii printre ele. Sper sa reusesc.
Multumeac din nou! Succes si tie in tot ceea ce faci!

| DanielVălean a răspuns (pentru Louisa28):

Multumesc frumos. Ma bucur ca am putut fi de folos happy