| Necunoscutu92 a întrebat:

Buna, cam in cat timp îmi ia sa învăț 1 pagina de caiet mic la chimie? Puteți sa îmi dați o aprox. Multumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat esti de odihnit cand te apuci de invatat. Daca te culci in fiecare seara la 2-3 dimineata, nu fei fii capabil niciodata sa inveti la chimie, indiferent ca-i jumatate de pagina sau 2 fraze dcu formule chimice, pentru ca, ai creierul mult prea obosit sa retina ceva.
Invatatul se face dimineata, cand creierul este odihnit, dar asta insemanand sa fii in pat la ora 9-10 seara, ca sa dormi si sa-ti odihnesti creierul.

| Catrice a răspuns:

1-2 ore maxim.

| Goete a răspuns:

Asta depinde de capacitatea ta. E chiar atat de greu sa inveti o pagina si sa vezi cat timp iti ia?
Oricum depinde si de nivelul de oboseala si de atentia pe care o poti da in acel moment

| WhiteLife a răspuns:

Probabil în jur de 20 de minute. La chimie e bine sa înveți scriind reacțiile.

| GPA a răspuns:

Nu-i vorba de cât timp îți va lua să-nveți aparent acea pagină, este vorba despre cât de multă concentrare aplici studiului. Nu lăsa atenția să "fugă" la plimbare, concentrează-te pe ce ai de învățat.
Poți învăța mai greu sau mai ușor în funcție de ceea ce este predat, cât de greu sau de ușor este de înțeles acea pagină. Gândește-te doar că înveți de plăcere, judecând fiecare cuvânt înainte. Citești o frază, apoi o gândești și tot așa...

În maxim jumătate de oră, dacă faci ce ți-am spus, ai și învățat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de capacitatile tale. Daca esti cu capul acolo si intelegi ce citesti, iti poate lua si 10 min. Daca esti cu gandul in alta parte si habar nu ai ce citesti acolo, si citesti ca un robot, atunci si 2 luni. happy

| lilica06 a răspuns:

Buna! Daca vei citi lecția de 5-6 ori cu atenție cat sa o reții, va dura 10-15 minute. Asta daca esti cu totul atent/ă la ceea ce citești si iti intra ceva in cap. Nu te grăbi! Încearcă sa intelegi ceva. Mai mult de 15 minute nu iti vor lua, sunt sigura. Acum depinde si de capacitatea pe care o ai, nu toți suntem făcuți sa tocim. Daca mai Reții ceva din clasa, încearcă sa iti aduci aminte! Sper ca te-am ajutat! Mult noroc cu învățatul! happy