| cristi085 a întrebat:

Bună, când se folosește la limba engleza past Tense Simple și Present perfect? De exemplu am I felt=eu am simțit la past Tense Simple și I have felt=Eu am simțit la Present perfect, întreb deoarece vad ca la traducere sunt la fel

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

In limba romana se traduc la fel, dar in engleza se folosesc diferit, in functie de context.
De exemplu, daca spui cand s-a petrecut actiunea din trecut (yesterday, 2 days ago, last month - o data fixa), vei folosi Past Simple, si nu Perfect Simple. Past Simple e pentru actiuni realizate si incheiate in trecut, pe cand la Present Perfect efectul unei actiuni din trecut se poate prelungi pana in present.
Sunt mai multe situatii de acest gen, dar e bine sa urmaresti tutoriale explicative sau sa consulti ghiduri de gramatica ce prezinta, pe intelesul tau, aceste diferente.
https://www.youtube.com/watch?v=ivcgQgkPtE0