| mabytza a întrebat:

Buna
Care e definitia operei lirice?
ceva mai scurt si sa contina totul... va roog
fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Maria_8895 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele. Aceasta este definitia, si iti mai dau si cateva caracteristici:
-nu are personaje
-nu se poate povesti
-are multe figuri de stil
-este in versuri
Mult succes la scoala.Paaakiss

53 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Iti spun definitia pe care am invatat-o eu la scoala happy
Genul liric se regaseste in operele literare in care sentimentele, ideile si gandurile se expirma in mod direct, prin intermediul unui eul liric. De asemenea, se regaseste prezenteta imaginilor artisitice si a figurilor de stil happy

| babyblue a răspuns:

Genul liric cuprinde opere literare in care autorul isi transmite direct sentimentele, prin intermediul eului liric si al figurilor de stil.

| Georgyana98 a răspuns:

Def opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

http://referat.clopotel.ro/Opera_lirica-12007.html

| andreeaaa1 a răspuns:

Opera lirica este opera in care mesajul este transims direct prin eul liric.

| djza a răspuns:

Opera lirica este opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

| Moisenco_Roxutza_1998 a răspuns (pentru djza):

Sunt bune toate rezultatele pe care le-ati sis!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omfg, eu stiam ca opera lirica este opera literara in care autorul isi exprima gandurile/ideile/sentimentele in mod indirect prin intermediul eului liric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera prin car autorul isi expima in mod direct idelile si sentientele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trasaturi mai complexe mai sunt:
este o confesiune prin care eul liric isi exprima trairile;
figurile de stil sunt un mijloc pri care se exprima sentimentele eului liric
ideile si sentimentele sunt exprimate direct prin confesiunea euluio liric
modul de expunere dominant este descrierea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello, people! Nu in toate oprele lirice intalnim eul liric! Este o caracteristica nu un element definitoriu! Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si trairile prin intermediul figurilor de stil si al imaginilor artistice.

| Katakimiku a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, în absolut toate întâlnim eul liric, care, își face prezența prin mărcile lexico-gramaticale de persoana I sau a II a. Sau dacă nu există mărci lexico-gramaticale sunt semnele de punctuație cele care ar putea exprima anumite trăiri ale eului liric. Prin urmare BA DA ÎN TOATE OPERELE LIRICE INTALNIM EUL LIRIC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele eului liric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima direct gandurile ideile sentimentel cu ajutorul actiunii al personajelor si al figurilor de stil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O opera literara in care autorul isi exprima sentimentele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica e opera in care eul liric isi exprima in mod direct gandurile ideile si sentimentele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Op lirica e acea o in care autorul isi exp in mod direct gtandurile ideile sentimentele prin intermediul voci eului liricbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms mult maria acum pot sa imi fac tema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... autorul->eul liric, deci eul liric isi expima direct sentimentele, apar marcile eului liric:pronume si verbe la persoana I si a-II-a sg si pl, se fac remarcate imaginile artistice realizate cu ajutorul figurilor de stil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare confuzie intre eul liric si exprimarea in mod direct. Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct ideile si sentimentele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este acel gen de opera literara in care un poet isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele folosind ca mod dominant de expunere descrierea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele. Aceasta este definitia, si iti mai dau si cateva caracteristici:

-nu are personaje

-nu se poate povesti

-are multe figuri de stil

-este in versuri

Mult succes la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi face simtita prezenta prin intermediul eului liric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile, sentimentele si trairile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este etc si etc sunteti praf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caut eul liric si-nu-l gasesc caut eul liric si-nu-l gasesc toate definitile sa vina la mine rolling on the floor0)))0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima direc gandurile si sentimentele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu il caut! am teza pe 10/12/2010! mai am putin si mor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este un text literar prin care autorul isi exprima in mod direct ideile, sentimentele, gandurile, etc.