| Adda_5046 a întrebat:

Care este importanta mitozei?

Răspuns Câştigător
| Y3aaHH a răspuns:

Importanta mitozei:
-genereaza celulele necesare pentru formarea unui organism pluricelular;-mentine numarul de cromozomi, celulele-fiice avand seturi cromozomaleidentice cu celulele-mama;-furnizeaza celule pentru reparat tesuturi ranite sau imbatranite;-rezulta celule care pot reconstitui fragmente, sau chiar intreg organismul parental (clone);-organismele unicelulare se pot inmulti asexuat generand descendentiidentici cu parintii

| Adda_5046 explică (pentru Y3aaHH):

Multumesc frumos pentru raspuns happy:*

5 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Este importantă cu o răspândire universală în celule.

| 이벨 a răspuns:

" Asigură continuitatea reprezentantilor unei specii;
Asigura repararea țesuturilor afectate;
Asigura creșterea și dezvoltarea unui organism."
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitoz%C4%83

:)

| RosaL a răspuns:

Mitoza ajuta la cresterea si regenerarea tesuturilor uzate.
Mitoza este procesul de diviziune celulară, specific celulelor eucariote, prin care dintr-o celulă-mamă rezultă 2 celule-fiice, identice din punct de vedere genetic. Rolul * Asigură continuitatea reprezentantilor unei specii;
* Asigura repararea ţesuturilor afectate;
* Asigura creşterea şi dezvoltarea unui organism.
Bafta. Fundahappy

| Adda_5046 explică:

Mitoza contribuie la multiplicarea numarului celulelor somatice ...asta stiam si eu big grinbig grinbig grin