| Iulika96 a întrebat:

Cine imi poate spune toate multimile in matematica (simbol si denumire), dar si cateva exemple la fiecare? Stiu ca erau N, Z, Q, R. Doar astea imi trebuie.

Răspuns Câştigător
| ramy27iulie a răspuns:

N-multimea numerelor naturale: 1, 2, 3, etc.
Z-multimea numerelor intregi:-1,-2,-3.etc. dar si nr. naturale:1, 2,3, 4, ...8655...etc.
Q-multimea numerelor rationale:2 supra 3.5 supra 2... (numerelele care se pot scrie ca fractii)
R-multimea numerelor reale:cuprinde toate numerele in afara de cele care au radical
R-Q:cuprinde numerele care au radical
Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundita?big grin>big grin

12 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

N={1,2,3...}multimea numerelor naturale
Q={1, 5; 1, 6;...}multimea numerelor rationale
Z={-1, 0,1,...}multimea numerelor zecimale
R=1;-1; 7,5,...-multimea numerelor reale.

| WeeD a răspuns:

UN exemplu big grin
A={12/3;-3; 2; 2√9; -√5;-2/3; π(pi); 0, 5(2) } Acuma
A∩N={12/3 adica 12 pe 3 si = cu 4; 2; si radical din 9 =3 }=> N=Numera naturale
A∩Z=toate numerele naturale si negative Z=multimea nr intregi
A∩Q={12/3; -3, 2; 2; radical din 9; -2/3; 0,5(2)} Q=Numere rationale
A∩(R-Q)={-radical din 5; Pi; si radical din 7 } R-Q=Numere irationale
În matematică, un număr irațional este un număr real care nu se poate exprima ca raportul (sau rația) a două numere întregi. Prin contrast, numerele reale care se pot exprima ca raportul dintre doi întregi se numesc numere raționale.

| Xab a răspuns:

Multimea nr naturale:
N={0, 1,2, 3, ...}
Multimea nr. intregi:
Z={...-3,-2,-1,0,1,2,3...}
Multimea nr. rationale:
Q={a/b|a, b ∈ Z; b≠0}
Q=nr. cu virgula(fractiile) +Z+N
Multimea nr. irationale:
R\Q=radicalii

| paul21 a răspuns:

N = multimea numerelor naturale = { 0, 1, 2, 3... }
N* = multimea numerelor naturale nenule = { 1, 2, 3... }
Z = multimea numerelor intregi = {... -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3... }
Q = multimea numerelor rationale = numerele intregi + tot ce inseamna fractii cu ele {1/2 (1 supra 2), 4/3, 6/7, etc. }
R = multimea numerelor reale = contine toate numerele
R/Q = multimea numerelor rationale { ceea ce se afla in R si nu exista in Q, de exemplu π, √2(radical din 2), √3(radical din 3) etc.
C = multimea numerelor complexe ( toate numerele care sunt solutii ale ecuatiilor x la patrat + r = 0, unde r este un numar real

Sper ca te-am ajutat!

| Atudose a răspuns:

N - multimea nr naturale
Z - multimea nr intregi
Q - multimea nr rationale
R-Q - multimea nr irationale
R - multimea nr reale
Si N inclus in Z inclus in Q inclus in R

| Seby_Morosanu_1998 a răspuns (pentru Atudose):

Poti da si nieste exemple plz?

| Foarfeca a răspuns:

Q = multimea nr nat
si multimea vida laughing atat stiu

| Pebbles a răspuns:

N=nr naturale
Z=nr intregi
Q=nr rationale
R=nr reale
Astea sunt sigur asawinking Fundita?:d

| isa_8499 a răspuns:

Deci da... N, Z, O, R, mai e I-(i mare, sa nu se inteleaga l), numerele irationale : I=R\Q(nr reale fara fractii). bafta >big grin

| lenupika a răspuns:

Stie cineva ce cuprinde Q+?

| eleva0de0cls0VII a răspuns:

N- numere naturale - fără zecimale, doar pozitive: 0; 1; 2; 3;...
Z - numere întregi - N + numere negative:...; -3; -2; -1; 0; 1; 2; 3;...
Q - numere raționale - toate numerele care se pot scrie ca fracție (aici nu le-am luat în ordine): 2/1; 5/7; 90/3; 7/1097
R - mulțimea Z, însă fără 0