| anonim_4396 a întrebat:

Cat de curand am inceput sa citesc Elevul Dima dintr-a 7-a, iar diriga ne-a zis să citim Fraţii Jderi (primul capitol). Îl urăsc pe Sadoveanu. Nu înţeleg nimic din operele lui. Din Baltagul cred că am înţeles doar 50%. Ce să fac?
Apropo, vrea să extragem din fragment (Ucenicia lui Ionuţ) chestii vestimentare, etc...
pls. ce să fac?
funda

Răspuns Câştigător
| soyaxedy a răspuns:

Sincer nici mie numi plac operele lui si am citit si eu elvul dima dintra 7-a si e ff frumoasa trebuie citita! daca nu ai citit opera aia de sadoveanu, citesteo un pic poate iti place si daca nu zii profei ca nu ti-a placut si nu tea prins si ca citesti elevul dima. poate va intelege asa...inca o data trebuie citita cartea elevul dima dintra 7-a si in general citesti pentru tine nu pentru altcineva big grin

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citeste-l de doua ori. Asa o sa intelegi mai mult si, cu siguranta, va incepe sa-ti placa. Nu zic ca Elevul Dima nu este o carte draguta, dar este o carte usurica, de citit in doua zile de vacanta, cu minim efort, doar de distractie si relaxare.

| hasadia a răspuns:

Nu am citit fratii jderi. ( nici mie nu imi place cum scrie sadoveanu )
dar, pot spune ca " elevul dima dintr-a saptea " e exceptionala, ca toate cartile scrise de mihail drumes happy, merita sa o citesti

| BrD a răspuns:

La Baltagul poti sa vezi filmul.

| Maryabaii a răspuns:

Elevul dima dintr-a 7a e superb.
ca sa intelegi mai bine uitate pe un rezumat pe net cat mai explicit si mai pe scurt(dupa ce ai citit-o daca vrei sa intelegi ceva)
eu asa am facut cand am avut in carte hanul ancutei pe care eu il citisem si nu intelegeam nimic.si intr-o zi ne-a pus sa facem rezumat si am dat o fuga pe net am gasit rezumatul si am inteles, chiar mi-a placut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am citit elevul dima intr-a 7-a ii mortallla!:X cea mai frumoasa carte care am citit-o' eu!

| Sill a răspuns:

Bun deci stai sa inteleg... urasti un autor doar pentru ca foloseste arhaisme si regionalisme(la aceea vreme erau cuvinte vorbite de zi cu zi). Trebuie sa intelegi ca sunt fundamentale ideile prezentate in Fratii Jderi(Si Hanu' Ancutei etc.)pentru a-ti forma si largi universul.
Cat despre elevul Dima, nu mi s-a parut asa o carte extraordinara.Este una buna, dar nu EXTRAORDINARA.(poate e din cauza varstei mele, am 13 si mi se pare cam ridicola actiunea)
Ce materie preda dirigata? Ca la mine dintr-a 4 imi da liste de lecturi stricte si la finalul semestrului ii prezint caietul de lecturi cu ce-am avut eu chef sa scriu(adica Hp, Cronicile WardStone, Jocurile Foamei, Mana Stanga a lui D-zeu, Cap-de-mort, dar si Fratii Jderii si tot ce e fundamental)
Pana la urma mi s-ar rupe de voi, da serios eu ca frec menta o zi intreaga pe laptop, la bascket si scoala am mai mult timp sa citesc mai mult decat voi, si tot eu care is mai tanar ca unii din voi, inteleg pana la urma o carte istorica?
Ce sa faci? Citeste cartea.Majoritatea rezumatelor is facute in dorul lelii ca "autorul" lui sa aiba parte de notorietate.
P. S; In cazul meu pot sa nu mai citesc nimic pana-n a-11-a la cat carti am citite pentru. lecturile suplimentare(majoritatea Fantasy si SF, iti dau totusi dreptate deseori este enervant modul de expozitiune din Fratii Jderii, si de-aia m-am oprit la cartea 3)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarmanul Sadoveanu, daca ar fi stiut ca opera lui va deveni metoda de tortura intelectuala ar fi fugit de pana ca dracul de tamiie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Sill, diriginta noastra e profesoara de romana, care in clasa a 5-a ne dadea o lista de lecturi, si daca le citeam ne spunea ca suntem prea mari pentru ele :-l
Da, am avut si noi caiet de lectura, dar eu vroiam unul curat, in care imi era drag sa scriu, nu sa il dau ei si sa il umple de rosu :-l
Sau, cand am citit Micul Print, mi-a zis sa explic cuvintele noi (Ce cuvinte noi puteam eu sa folosesc in clasa a 5-a?)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai citestel o data big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sill este smecher.Nu comentez. Tu ai citit multe copilule? Tu vii si comentezi? Am 14 ani, am citit mult mai multe decat crezi tu(Si da, Elevul Dima dintr-a saptea chiar este cea mai buna carte facuta prin anii 40-46)Dar exista si unii ratati care stiu doar unele titluri si vin aicea "Mie mi-a placut aia ca suna mishtok dar aia nu ca e nasoala si penibila". La ce intelect ai tu, ma mir cum de poti intelege Elevul Dima dintr-a saptea.Nu te mai mandri cu SF-urile ca alea si multe altele le-am citit si eu si se mananca pe paine, aia nu e citit, aia e pentru cei mai putin dezvoltati mental care nu pot sa isi imagineze o scena mai complexa si sa inteleaga ceva dintr-o carte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste

| Almssy a răspuns:

Nu sti ce pierzilaughing