| Lolalita88 a întrebat:

Ce înseamnă păduri-galerii?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Padurile galerii se dezvolta de-a lungul raurilor mari care strabat savana, acestea par o continuare a padurilor ecuatoriale.
Denumirea data acestor paduri este data de faptul ca arborii cresc pe malurile raurilor isi unesc coroana deasupra apei.
Cele mai bine dezvoltate paduri galerii se gasesc de-a lungul afluentilor fluviului Amazon.

| NegruAlb a răspuns:

Haha a doua intrebare de genul pe ziua de azi...sunteti colegi?
De-a lungul râurilor mari care străbat savana se dezvoltă păduri înalte, care par o continuare a pădurilor ecuatoriale.
Denumirea acestor păduri este dată de faptul că arborii care cresc pe malurile râurilor ăşi unesc coroana deasupra apei.
Cele mai bine dezvoltate păduri-galerii se întâlnesc de-a lungul afluenţilor Amazonului