| Doηηa a întrebat:

Ce înseamnă reîncarnare?

Răspuns Câştigător
| NarcysCatalyn a răspuns:

Reincarnarea este atunci cand un spirit care a parasit un corp reuseste sa patrunda in alt corp care nu ii apartine lui.Normal ca sunt doar niste superstitii eu unul nu cred in ele.

23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite aici un articol: http://www.everystudent.ro/reincarnare/
Pa, pa.

| sabin89 a răspuns:

Asta nu este categoria "Religie" si nici un loc pentru tinut predici. Fetei ii trebuia doar o definitie.

| raluca0306 a răspuns:

Adica dupa ce mori, sa te reincarnezi in altcineva(om, caine, insecta etc)

| valentingb a răspuns:

Reincarnarea este o credinta a unor culte si / sau religii, conform careia sufletul "invie" dupa moartea unui om. Daca acel om moare, sufletul sau va aparea din nou, intr-un alt om(bebe), o floare, sau altceva. Exista formula "intr-o alta viata", adica acel om a mai trait si alte vieti, si va mai traia alte vieti. In functie de religie, se considera ca fie acest proces e nesfarsit, iar faptele noastre din aceasta viata influenteaza urmatoarea noastra viata ( bine faci, bine gasesti, rau faci, rau gasesti), fie ca acest proces se rezuma la 7 cicluri in care treci prin toate starile naturale(om, animal, floare, etc). Poate mai sunt si alte convingeri, dar nu le mai mentionez, e o lista lunga. Este foarte diferita aceasta convingere fata de cea vestica, in care sufletul dainuie mereu dar nu se transfera.

| Oana92 a răspuns:

Reincarnarea inseamna renasterea unui suflet in alt corp. Adica daca un om moare sufletul lui ajunge in alt corp. Conform filosofiilor orientale noul corp este primit in functie de cat de bun a fost individul in fosta viata si in functie de modul in care si-a dus la indeplinire karma(destinul) astfel noul corp poate fi de om, animal, planta sau chiar piatra.

Pentru multi este greu sa creada in reincarnare, dar pentru curiosi exista tehnici din psihologia transpersonala(respiratia holotropica de exemplu) prin care se poate ajunge la viata intrauterina si la viata/vietile anterioare.

| alexs99 a răspuns:

Reincarnarea inseamna trecerea unui spirit dintr-un corp parasit in alt corp.

| Latinmoon a răspuns:

A trai nou sub alt chip.winking

| SimonaCristina a răspuns:

Este o conceptie mistica potrivit careia sufletul, dupa moarte, trece in alt trup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reincarnarea inseamna ca atunci cand moare o persoana de exemplu, sufletul ei se va reincarna, adica va incepe o noua viata ca o persoana diferita.
Unii cred ca reincararea se intampla numai oamenilor, altii spun ca si animalele se reincarneaza, sau ca un suflet dupa moarte se poate intoarce sub forma unei alte fiinte, fie el om sau animal.
Multe religii, in special orientale si culte imbratiseaza acest concept, dar despre asta si difirentele lor ar fi prea mult de scris aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Metempsihoz%C4%83
Te pup!

| xDr0gs a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/reincarnare.Uite aici definitia. Sper ca te-am ajutat!

| Razvanp69 a răspuns:

Doar induismul crede asa ceva(indienii). E faza ca ei zic ca dupa ce ai murit sufletul se reincarneaza adica sufletul nu se duce in Cer asa cum cred celelalte religii ci se duce in alta fiinta vie.

| vladelvis a răspuns:

Metempsihoză este un termen filosofic provenit din limba greacă. Acesta se referă la transmigrația sufletului, în special la reîncarnarea acestuia după moarte. Este o doctrină populară în numeroase religii orientale precum hinduismul, budismul, jainismul și druzismul, a cărei concept este reprezentat de faptul că un individ se incarnează dintr-un corp în altul, fie că acesta este de natură umană, animală sau vegetală. Fundă?

| Razvanp69 a răspuns (pentru vladelvis):

Bai google ea vrea ceva pe intelesul oricui nu copy-paste de la dex online.

| IIII a răspuns (pentru vladelvis):

Te poti reincarna si intr-o planta? O.o

| Alexander121 a răspuns:

A te renincarna inseamna, ca dupa moarte sa ejtiste viata in lumea reala..nu in cea spirituala...adica dupa ce sufletul tau parasteste trupul..isi va alege al trup...intalegi?

| IIII a răspuns:

Reincarnare inseamna ca atunci cand mori, sufletul tau sa intre in alt corp.Om sau animal, indiferent de ce ai fost in viata anterioara.

| cristinel98 a răspuns:

Reîncarnarea sau reîntruparea este o credinţă filosofico-religioasă
conform căreia spiritul supravieţuieşte morţii trupului, pentru a reveni
după un interval într-un nou
trup. În unele cazuri se face
distincţia între reîncarnare,
prin care pot trece doar
fiinţele umane, şi metempsihoză, termen ce
presupune transmigraţia
sufletului între toate formele
de viaţă. Conform credinței
reîncarnării, o nouă
personalitate este dezvoltată la fiecare viaţă nouă în
lumea fizică, dar o parte a
fiinţei rămâne permanent
prezentă pe parcursul
acestor vieţi succesive.

| untu a răspuns (pentru cristinel98):

L-ai copiat de la Wikipedia! Nu ai voie,dar trebuie sa fii intelept,sa stii atat de multe,din auzite, din ziare si reviste, din carti, de la tv, de la oamenii... Daca nu ai raspuns, nu mai posta si nu mai spune nimic!

| messii10 a răspuns:

Inseamna sa iti puna alta carne acolo unde lipseste carne! Gen sati fi ars pielea iti pune alta piele!

| RoxanaLucaGSH a răspuns:

REINCARNÁRE s.f. Acțiunea de a (se) reincarna și rezultatul ei; reincarnație. ♦ Concepție mistică potrivit căreia sufletul, după moarte, trece în alt trup. V. metempsihoză. [Pron. re-in-, var. reîncarnare s.f. / < reincarna].

| 0881099 a răspuns:

Hey,reincarnarea este atunci cand mori si te mai nasti o data.

| KasperMD a răspuns:

Sinonim: renastere.
Teoretic:Sa spunem a murit un om, dar s-a reincarnat intrand in trupul unui copil. Acelasi suflet, corpuri diferite.