| ktyi a întrebat:

Ce opere se studiaza pe clasa a IX a? Am terminat generala si vreau sa citesc cateva opere in vacanta aceasta happy.

5 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

Pe langa cele mentionate mai sus era si Ion de liviu rebreanuwinking

| 93Anna93 a răspuns:

Mara, Romanul adolescentului miop, Maitrey, Moara cu noroc (eu pe astea le-am facut) mai erau si altele, dar nu mi le amintesc pe toate.

| Bo0ble a răspuns:

Padurea spinzuratilor
Romanul adolescentului miop
Sarmanul Dionis
Dama cu camelii
Moara cu noroc
Neamul soimarestilor

| Mady2696 a răspuns:

Buna!"Tiganiada","Povestea fara sfarsit","Gargantua si Pantagruel","Romeo si Julieta","Avarul" si mai multe.

| DianaChiriac a răspuns:

Bună! Și eu trec în clasa a IX-a, iar cărțile pe care ți le voi spune mi-au fost recomandate de o profesoară de limba română.
1) "Moromeții" de Marin Preda
2) " Maitreyi " de Mircea Eliade
3)"Moara cu noroc" de Ioan Slavici
4) " Mara" de Ioan Slavici
5) "Cartea nunții" de George Călinescu
6) " Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade
7) " Hanul Ancuței " și " Creanga de aur " de Mihail Sadoveanu
8) " Ciocoii vechi si noi " de N. Filimon
9) " În vreme de război " de I. L. Caragiale
10) " Romeo și Julieta " de William Shkespeare. Succes la citit! și tradiționalul :" Vacanță plăcută! " happy