| AdaLeo a întrebat:

Ce organe din corpul animal sunt formate din muschi scheletici (striati)? Dar de muschi netezi? Care sunt componentele fiecarui sistem ( muscular, digestiv, nervos...)? Multumesc

Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Organe care contin m striati:limba, 1/3 sup a esofagului
majoritatea organelor int insa contin m netezi:stomac, intestine etc

comp sist muscular:totalitatea muschilor organismului
s digestiv e alc din tub digestiv(cav bucala, faringe, esofag, stomac, i subt, i gros) si glande anexe(salivare:parotide, submaxilare, submandibulare, pancreas si ficat)
s nervos:snc maduva+encefal, snp nervi periferici

2 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

Pune mana pe manual

| AdaLeo explică:

Daca as fii gasit in manual nu as mai fii intrebat.