| kikirikikikiki a întrebat:

Ce părere aveți de Facultatea de Relații Internaționale și studii europene? Ce materii se fac?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pierdere de timp. Fa ți relații afara, nu facultatea de relații internaționale
Și dacă vrei studii "europene" mergi direct și studiază afara

| Sophieka a răspuns:

Buna

Cam astea ar fi :
Anul 1
Introducere în studii europene
Introducere în științe politice
Metode de cercetare în științe sociale și politice
Drept Internațional
Economie mondială
Limbă străină A (engleză, franceză sau germană) Antropologia relațiilor de putere
Drept comunitară
Teoria relațiilor internaționale
Istoria relațiilor internaționale
Expansiune și diplomație în spațiul mediteranean în epoca romană
Structuri și relații politice în Europa premodernă
Originile civilizației europene: Cultură și polis în Grecia Clasică (opțional)
Stat, ideologia puterii și relații interstatale în lumea orientală (opțional)
Antropologia relațiilor de putere (opțional)
Anul 2
Istoria Relațiilor Internaționale
Regimuri politice în lumea contemporană
Seminar comunicare academică
Statul român modern
Politica externă a României
Aplicații informatice în studiul relațiilor internaționale
Limba Străină A
Limba străină B (turcă, chineză, rusă, arabă)
Integrare euro-atlantică
Comunicare politică și relații publice
Construcția europeană
Educație fizică
Statele Unite în sec. XX (opțional)
URSS și Rusia în sec. XX (opțional)
America latină și sistemul relațiilor internaționale (opțional)
Orientul Mijlociu în lumea contemporană (opțional)
Extremul Orient și sistesmul relațiilor internaționale (opțional)
Statul român modern (opțional)
Politica externă a României (opțional)
Europa modernă: construcția modernității și regimurile politice europene (sec. XVII-XIX) (opțional)
Societate și cultură în România contemporană (opțional)
Mecanisme și strategii în lumea globalizată (facultativ)
Fenomene identitare în lumea globalizată (facultativ)
Anul 3
Instituțiile europene
Instituții și organizații internaționale
Politică externă și diplomație
Societate și cultură în lumea contemporană
Studii de securitate
Sociologia Relațiilro internaționale
Ideologii politice în epoca contemporană
Geostrategie și geopolitică
Atelier de licență
Limba străină B
Negociere și conflict în relațiile inernaționale (opțional)
Globalism și globalizare în lumea contemporană (opțional)
Procesul de guvernare pn Uniunea Europeană (opțional)
Politici comunitare (opțional)
Criminalitatea transfontieră în lumea contemporană (opțional)
Politici internaționale de dezvoltare și ajutor umanitar (opțional)
Antreprenoriatul în lumea contemporană (facultativ)

Desi suna foarte bine in scris sau verbal, nu uita ca esti in Romania iar o facultate aici nu iti ofera acelasi nivel de educatie, cunoastere, implicare si profesionalism ca o universitate din strainatate.
S-ar putea sa aveti parte de schimburi de scoli, s-ar putea sa calatoriti in europa pentru a lua parte la cursuri si evenimente dar cred ca nu va fi la fel.
Iar denumirea acestei specializari suna foarte buna si pompuasa. Daca simti ca este pentru tine si vei dori o cariera in aceste domenii posibile din cadrul acestei specializari, mergi ori aici in tara ori in strainatate daca esti pregatita sau daca iti permiti!

Pentru alte lamuriri eu cred ca mai bine trimiti un mail facultatii sau le dai un telefon.

Iti doresc succes si numai bine!