| angel_7904 a întrebat:

ce parere aveti despre penticostali? sau baptisti?

Răspuns Câştigător
| Shery a răspuns:

Da' cine sunt eu sau tu sa ne dam cu parerea despre alti oameni sau credinta lor?!
sunt oameni. eu nu am prejudecati despre nimeni.

32 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cine, cine, cine e la avatar? Ma lasa vederea... Cumva Hannah? laughing
N-am inteles... e aceeasi cu Mylei? neinteresant.
La fel ceea ce cred si despre catolici. Eu sunt ortodoxa, tu ce parere crezi ca au altii de mine? in fond, cu totii suntem oameni, si toti mancam aceeasi paine.
Deci, ma respecta, ii respecta, ma saluta, ii salut, ma ajuta, ii ajut!

| MisterKat a răspuns:

Sunt ok...

| Klara a răspuns:

Baptistii sunt mai linistiti happy
Cu ei n-am nimic.
In schimb ma dispera (nu stiu daca sunt exact penticostali) aia care vor sa converteasca lumea si impart pliante peste tot, sunt obsedati de Iisus si au competitii pe tema "cine atrage cel mai mult tineret". Deja aia e propaganda, nu mai e religiehappy
I mean, daca ai o religie, pastreaz-o numai pentru tine smug

| Haydee a răspuns:

Sunt oameni la fel ca noi, care cred poate putin mai puternic in Dumnezeu(mai ales penticostali). Ce parere ar trebui sa avem despre ei...nu trebuie discriminati doar pentru ca cred altfel.Sunt,ca si noi oameni, si ce? doar pentru ca ortodocsii sunt in numar mai mare in romania sunt mai buni? nu.nu e asa.dimpotriva...penticostali sunt mai buni si mai rabdatori decat ortodocsii.

| scootsie a răspuns:

Parerea mea despre ei e f. buna! Ei nu merg pe ideea "faceti ce zice popa si nu ce face el"...Multi dintre ei au o relatie speciala si sincera cu Dzeu, cauta sa faca doar voia Lui, sunt cinstiti si au ca indreptar Biblia...Sunt oameni deosebiti...

| giovana a răspuns:

Na, ca nu ti-a mers! Ai primit raspunsuri corecte si ar trebui sa dai fundita la toti, ca merita. Iar tu ai un punct negru ca iar aduci vorba de subiecte tabu.

| naya a răspuns:

Cunosc biblia mai bine ca majoritatea ortodocsilor. (sunt ortodoxa-asta daca ar conta in vreun fel sau altul)

| alexandruh a răspuns:

Din ce punct de vedere?
Al credintei lor, al comportamentului in societate?

| angel_7904 explică:

Bravooooo la toti! asa imi place! fundita pentru toti! si stiti de ce? pentru ca eu sunt penticostala si asa mi-am dat seama din start ce parere aveti despre mine! va pup!

| angel_7904 explică:

Apropo! imi pare rau daca credeti ca intrebarea asta ii o intrebare ''tabu'' promit ca data viitoare o sa incerc sa ma corectez ...doar ca acum am vrut s stiu si eu no... o parere.

| angel_7904 explică:

Eee, ''anonim'' eu nu prea cred ca vor s ate deaparta de sotul tausadsad. noi nu facem asa ceva.si nici alti penticostali sau baptisti nu ar face asa cevasadimi pare rau pentru tinesad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa avem o parere, anume despre ei? sunt oameni? daca sunt oameni am o parere buna.asa cum am si despre tine.esti noua pe TPU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa avem o parere, anume despre ei?sant oameni?daca sant oameni am o parere buna.asa cum am si despre tine.esti noua pe tpu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce parere...sunt foarte credinciosi si sunt oameni...laughing
Unii penticostali sunt cam ciudati, cel putin aia pe care ii cunosc eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal.imi pare bine ca ai postat intrebarea asta angel drept dovada ca nu toata lumea are o parere proasta despre noi creestinii protestanti (eu sunt baptista) si nu toata lumea cred ca suntem sectanti care vrem sa iconvingem lumea sa treca la alta religie
toate raspunsurile sunt corecte nimc de obiectat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am prieteni penticostali si baptisti sunt oameni ca si noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu una foarte buna avand in vedere ca 2 persoane una baptiste si una penticostala s-au bagat in familia mea si vor sama desparta de sotul meu... sincera sa fiu nu ii consider oameni prea intelepti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt egali pentru. ca sunt oameni iar an fata lui dumnezeu suntem egali si eu ii iubesc pe toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ce sa zic despre pent eu tot penticostala sunt si nu zic ca e ceva rau ca ,doar credem in acelas dumnezeu dar despre baptisti eu zic si am auzit ca ei nu cred in duhul sf big grin atat va sp dar eu nu judec va judeca d-zeu .Eu atata sp sa se tina cont de ce religie suntem caci suntem oameni si nu noi vom judeca caci d-zeu,el judeca atat am de zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ce sa zic despre pent eu tot penticostala sunt si nu zic ca e ceva rau ca ,doar credem in acelas dumnezeu dar despre baptisti eu zic si am auzit ca ei nu cred in duhul sf big grin atat va sp dar eu nu judec va judeca d-zeu .Eu atata sp sa se tina cont de ce religie suntem caci suntem oameni si nu noi vom judeca caci d-zeu,el judeca atat am de zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ce sa zic despre pent eu tot penticostala sunt si nu zic ca e ceva rau ca, doar credem in acelasi dumnezeu dar despre baptisti eu zic si am auzit ca ei nu cred in duhul sf big grin atat va sp dar eu nu judec va judeca d-zeu. Eu atata sp sa se tina cont de ce religie suntem caci suntem oameni si nu noi vom judeca caci d-zeu, el judeca atat am de zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu spun ca nu religia e cea care il face pe om printre toate religile sunt omeni rai care gresesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt penticostal, dar nu asta conteaza.-conteaza ca Isus a murit pentru noi toti, si pentru ortodoxi, si pentru penticostali.-penticostali, sunt niste oameni blanzi, rabdatori, si ei sunt oameni ca si ceilalti.(sunt si exceptii, ca nu toti care isi zic ''pocaiti'' sunt pocaiti cu adevarat! dar voi uiativa la Isus ca El este exemplul nostru. oamenii sunt schimbat-ori, da El nu s-a schimbat, nu se schimba, si nici nu se va schimba niciodata!). eu am vazut ca ortodoxi, cand se lovesc sau i ceva de rau, tot il injura pe Dumnezeu, si aduc vorbe urate la adresa lui Dumnezeu.si catolicii, si celelate religii(in afara de penticostali, baptisti, si adventisti). parerea mea: si penticostali sunt oameni creati de mana lui Dumnezeu, si ortodoxi sunt oameni.acuma ca la noi ii mai fain la biserica, asta-i altceva! Dumnezeu sa va binecuvinteze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste oameni avari pe interes, iar daca situatia o cere ai sacrifica pe cei ce nu sunt deo religie cu ei chiar daca inainte au fost cei mai buni prieteni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angel tea-s intreba: Domnul Isus a avut vreo religie, sau a spus ucenicilor sa propavaduiasca o anumita religie? NU acesta este raspunsul.Eu cred ca fiecare sa-si exprime credinta in DUMNEZEU in religia sau confesiunea in care se regaseste mai bine, daca toate acestea sunt strict in litera si invataturile biblice.Si eu sunt penticostal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt.rataciti.nu va luati dupa ei,,, sa va prosteasa... o sa regretati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea despre baptisti si penticostali este ceva mincinos, au aparut o multime de religii dupa ortodoxime si toate sunt o minciuna ingrozitoare, ei sunt lupi imbracati in piei de oaie! Noi avem misiunea sa le aratam lor adevarul si sa ne pastram credinta ortodoxa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi fiind ortodocsi, trebuie s ne aparam credinta adevarataprin post, rugaciune, sa respectam poruncile pana la capatul vietii precum nea invtat Iisus Hristos.