| alejandra007 a întrebat:

ce parere aveti despre UMF CRAIOVA şi în ce consta admiterea la medicina generala?

2 răspunsuri:
bursuc001
| ElenaSA a răspuns:

Discipline concurs admitere

Pentru specializările: Medicină (360 credite), Medicină Dentară (360 credite) test grilă cu 100 de întrebări din:

* Biologie (Anatomia si fiziologia omului) - clasa a XI-a

şi

* Chimie organică - clasele a X-a şi a XI-a sau (la alegere) Fizică – clasele a IX-a, a X-a si a XII-a

Pentru specializarea: Farmacie (300 credite) test grilă cu 100 de intrebari din:

* Chimie organică - clasa a X-a şi a XI-a

şi

* Biologie (Anatomia si fiziologia omului) - clasa a XI-a sau (la alegere) Biologie (Botanică) – clasele a X-a si a XI-a

Pentru specializările Moaşe (240 credite), Asistenţă medicală generală (240 credite), Balneo-fiziokinetoterapie şi recuperare (180 credite), respectiv Tehnică dentară (180 credite) test grila cu 50 de intrebari din:

* Biologie (Anatomia si fiziologia omului) - clasa a XI-a

Pentru a veni în sprijinul candidaţilor, Universitatea de Medicină şi Farmacie din Craiova va edita culegeri de teste grilă pentru disciplinele de concurs, ediţia 2009, care se vor comercializa prin Reprografia UMF Craiova din clădirea nouă, Bv. 1 Mai nr. 66, după data de 15.03. 2009.

La redactarea testelor grilă se au în vedere toate manualele alternative agreate de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, dar candidatii sunt rugaţi să consulte tematica şi bibliografia fiecărei discipline de concurs.

http://www.umfcv.ro/discipline-concurs-admitere