| Moon009 a întrebat:

Ce profil credeti ca este mai bun? Mate-info, filo, stiinte sociale sau stiinte ale naturii? Si inca una : la mate-info exista bilingv? Multumesc. Dau funda unui raspuns complet.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut. Toate profilele pot avea BILINGV/INTENSIV o limba (bilingv = 5 ore de limba, intensiv = 4 ore de limba).
REAL= mate-info, stiintele naturii
UMAN= filologie, stiinte sociale

Cel mai bun profil este cel care te pregateste in domeniul care te intereseaza.
Daca nu iti este clar in ce domeniu vrei sa mergi, dar esti bun la toate materiile. cel mai bine du-te la mate-info/stiintele naturii, ca dupa te muti usor la stiinte sociale/filologie.

Mate-info, Stiintele naturii - Ambele fac matematica destul de multa, insa la mate-info se fac chiar 4-5 ore pe saptamana, la stiintele naturii 3-4.La stiintele naturii se face informatica putina, la mate-info mult mai multa. Ambele fac 3 ore de fizica pe saptamana. Chimia si Biologia sunt materii de baza la stiintele naturii (2-3 ore pe saptamana), iar la mate-info 1-2 ore pe saptamana, este mai usor.

Filologie, Stiinte Sociale - Aici se face multa literatura romana (la filologie faci si universala). Faci 3-4 ore de romana pe saptamana, insa de obicei se mai pun cateva optionale de romana, deci ajungi la 5, poate 6 ore de romana pe saptamana. Aproape de doua ori mai mult ca la real. Specific acestor doua profile sunt Istoria,Geografie,Limbile straine,Latina, Socio-umanele.
Stiintele sociale aprofundeaza mai mult Istorie, Geografie si Socio-umanele, in timp ce filologia aprofundeaza limbile straine si latina. La UMAN nu mai faci deloc Chimie, Fizica, Biologie din clasa a XIa, nici matematica (doar in cazul filologiei).

3 răspunsuri:
| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna,eu sunt la stiinte sociale si te sfatuiesc sa dai la real (sn sau mate info) deoarece ai mai multe posibilitati! Nu fa greseala de a da la uman(eu eram de real si am ajuns la uman fiind la un liceu bun si nu am avut medie de profilul respectiv).O seara faina!

| Foreverwithmyself a răspuns:

Depinde ce facultate vrei sa urmezi si ce pasiuni ai. De exemplu daca nu te pricepi la mate, nu te poti duce la mate-info. Te sfatuiesc sa te duci unde te pricepi cel mai bine. Dupa mine cele mai bune profiluri sunt stiinte sociale-bilingv si stiinte ale naturii. Succes in alegerea profilului :*

| Mihai232 a răspuns:

Depinde de ce vrei. Depinde de stii tu sa faci mai bine.
Daca nu iti place matematica te duci pe stiinte sociale sau filo.
Daca vrei medicina te duci pe stiinte ale naturii.
Eu sunt pe mate-info bilingv engleza(deci da, exista bilingv) si nu este usor, mai ales cu fizica.
Initial mate-info este mai bun deoarece dupa bac ai indiscutabil mai multe oportunitati.