| Nimeni91 a întrebat:

Buna!
Cei care ati dat bacul la geografie: cum ati retinut hartile? Profa de la clasa mea a spus ca sunt vreo 3 harti de retinut, iar mie, ei bine, mi se pare foarte mult. Imi este teama de harti, intrucat ma gandesc la faptul ca nu o sa pot retine toate tarile din Europa.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai mai, tarile din Europa? Nu e deloc greu! Cu Africa ar fi mai delicat, dar Europa...

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mi se pare asa de greu, numai ca e multa materie de parcurs, iar eu vreau sa ma axez si pe altceva. La geografie, eu memorez hartile, invat forma tarilor, dar nu le pot invat logic, cum a spus profa, si le uit foarte repede. Daca e sa dau la grografie, vreau o metoda ca sa pot invata hartile logic, ca sa nu le uit de pe o zi pe alta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Fa un tabel cu tarile de la stinga la dreapta/sus-jos. Apoi numeroteaza pe o harta blank tarile. Asociaza numele numerelor si cam aia e.

| Catrice a răspuns:

Dacă și geografia e grea...e clar, ai greșit liceul.

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Pur si simplu mi se par mie prea multe notiuni de invatat. Vreau o materie care sa imi permita sa ma axez pe invatatul pentru facultate, nu una care sa imi ofere o programa incarcata.

| Catrice a răspuns (pentru Nimeni91):

Pai și ce facultate vrei?
Alege ceva care sa te ajute.

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Vreau la drept.
As da la economie sau la sociologie, numai ca nu am materia predata. Anul trecut, profa cu care faceam aceste doua discipline ne-a spus ca se va ocupa de noi in clasa a 12a, insa anul acesta au schimbat-o cu una care, desi poate preda si sociologie, nu vrea sa faca altceva decat filosofie, care e in orar. In clasa a 9 a se face logica si educatie antreprenoriala, in clasa a 10 a se face psihologie, in clasa a 11 a se fac economie si sociologie, iar intr-a 12 a, filosofie, eu, neavand materia predata si explicata, nu am altceva de facut decat sa aleg o materie la care am profesor. Profa mea de sociologie de anul trecut facea pregatire la scoala cu elevii, dar acum nu mai e la clasa mea si a spus ca directorul nu vrea sa îi dea ore suplimentare.

| Catrice a răspuns (pentru Nimeni91):

Știu pe mulți de au dat la logica ca era mai ușor.

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Tot asa, eu nu am facut logica, desi era in orar, profa a spus ca ne preda in clasa a 12 a, si pur si simplu acum a fost inlocuita de o alta.

| zurick a răspuns:

Ai jocuri cu hărțile pe proful de geogra, prin repetiție cu jocul ăla le poți învăța. Fă-ți analogii de tipul în trecut exista Cehoslovacia deci Cehia şi Slovacia ar trebui să fie una lângă alta şi tot aşa. Europa chiar nu e grea de învățat. StudyGe e o aplicație faină de telefon care iar te poate ajuta şi acolo poți să le înveți şi treptat.

| Werrich a răspuns:

Bună, de ce nu dai la Economie, Sociologie, Psihologie sau Filosofie?

| Nimeni91 explică (pentru Werrich):

Nu am facut materiile la scoala, nu mi s-a predat, iar acum, nu am programa parcursa. Ce pot face? Foar profa de geografie preda.