| Alxxzzxx a întrebat:

Cine este la liceu pe profil mate info?
Sau a terminat liceul pe profil mate-info?
Este greu?
Vreau cât mai multe detalii

13 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Mate-info nu este un profil de speriat cum spun toti. La matematica daca iti faci fiecare tema nici nu mai trebuie sa te uiti prin caiet, decat inainte de test. La informatica daca esti atent la ore la inceput nu trebuie sa faci nimic acasa pentru a obtine note bune. Daca in primul an de liceu te joci pe calculator in loc sa fii atent la clasa, o sa fie greu pe-a 12a sa mai reiei tot... logic.
Depinde mult si de profesori, de liceu. Da, unii au 5-6 ore de matematica inca din clasa a 9a, eu am 4 ore din clasa a 9a, in clasa a 12a o sa am 5.

Intr-adevar, daca vrei sa obtii media generala 9, 50-10 este ceva mai greu. Dar nu ramai repetent/corigent daca ai un minimum de seriozitate. Cei care raman corigenti sunt in general cei care nu vin la scoala.

| Alxxzzxx explică (pentru AC4S4):

Tu cu ce medie ai intrat la liceu?
Şi ce medie ai avut în clasele 5-8?

Îmi răspunzi dacă vrei, dacă nu vrei să spui nu-i nicio problemă

| AC4S4 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Am avut 9.50 pe 5-8 sau ceva de genu' si am intrat la liceu cu aprox. 8.30.

| Alxxzzxx explică (pentru AC4S4):

Mulţumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti, de ce vrei sa dai la mate-info, ce ai de gand sa faci in viitorul apropiat, pe ce te bazezi mai exact?
2. Orele de la mate-info si mate-info intensiv sunt diferite de la un liceu la altul.
3. Daca nu stii matematica, adica ma refer daca ai avut numai 6-7 sau 8 dar "tras de par", eu unul nu iti recomand sa te duci acolo. Pentru ca dupa clasa a 10-a nu va fi mai atat de ok, poti ramane si corijent. Acum mai este si alta portita, ca te apuci tu de invatat mai mult ca pana acum si faci si niste meditatii, atunci se poate schimba radical treaba. Totul depinde doar de tine.
In general daca ai avut 9-10 la mate, du-te pe profil mate-info, faci o facultate de informatica sau cum sunt eu spre ex: Inginer Telecomunicatii, si ai de castigat. Iti trebuie foarte multa matematica, dupa ce treci de liceu. Nu o lua in joaca sau in ras.
Totul va depinde doar de tine, in principal imagineaza-ti 4-5-6 ore de matematica pe saptamana + alte materii.

| Alxxzzxx explică:

Îmi msi puteţi spune şi cu ce medii aţi intrat la liceu?
( notele la N.E )
Şi ce medii aveaţi la mat în generală?

| Ruski a răspuns:

Salutare! Daca iti place si ai medii mari nu e greu.

| Alxxzzxx explică (pentru Ruski):

La ce te referi când zici " note mari "
Adica 8-9-10?
Esti la mate-info?

| Ruski a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Nu sunt acolo, dar acolo vreau sa dau si eu. Prin "note bune" voiam sa spun note peste 9.

| Alxxzzxx explică (pentru Ruski):

Adică 10...

| Ruski a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Nu man... Adica 9 si 10. Si media generala peste 9.

| Alxxzzxx explică (pentru Ruski):

Aha

| FMC a răspuns:

Pai depinde ce intelegi tu prin greu. Depinde si ce profesori prinzi, daca faci o conexiune cu ei si daca sunt pe stilul tau de gandire.
De obicei, lucrurile pe care iti place sa le faci devin usoare pentru tine.
Mie nu mi-a placut matematica in liceu, programarea o adoram. Inainte de bac, am facut meditatii la mate, si, odata intelese notiunile alea, parca a inceput sa imi placa si sa nu mai fie asa de grea. La fel si cu alte materii gen fizica si chimie.

Dar da, in general, profilul este considerat printre cele mai dificile.