| Andreea0612 a întrebat:

Cine imi poate explica cum se calculeaza reactiile de oxidare la chimie?
Cu exemple daca sa poate.

Răspuns Câştigător
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Adica reactii redox. In primul rand, suma tuturor numerelor de oxidare trebuie sa fie 0. Si apoi exista cateva reguli:
1. N.O hidrogen = +1 ( exceptie hidruri, cand e -1)
2. N.O oxigen = -2 ( in peroxizi e -1)
3. N.O ioni = sarcina ionului ( de exemplu la OH = -1, Cl = -1)
Si hai sa-ti dau un exemplu concret:
K2Cr2O7: K: +1, Cr: nu stii, notezi cu x, O:-2. Nu uita ca suma tuturor trebuie sa fie 0 => ( ai 2 atomi de K, deci 2x1+ 2x + 7x (-2) = 0 => 2x = 12, x=6. N.O la Cr este +6
Sper ca ai inteles ceva. Mai bine de atat nu pot sa-ti explic aici sad

13 răspunsuri:
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Reactiile de oxidare nu se calculeaza. Sunt pur si simplu...reactii.

| Andreea0612 explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Ma refeream la nr de oxidare (N.O)

| Andreea0612 explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Stii cumva cum se fac si reactiile cu transfer de electroni (tot redox)?
Marti am test straight face

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru Andreea0612):

Stii teoretic cum se face, dar nu intelegi practic? Sau nu stii nici teoretic? Sa stiu daca ma mai obosesc explicand-ti sau iti dau un exemplu concret

| Andreea0612 explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Mai bine imi dai un exemplu si imi explici de ce ai facut acel lucru.
Eu asa ma pot lua dupa exemplul ala sa pot intelege.Am si eu exemplu in caiet dar nu ma pot lua dupa el.
Stiu ca pentru inceput, se stabilesc nr de oxidare pentru toate elementele..restul pasilor nu le inteleg.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru Andreea0612):

KMnO4 + FeSO4 + H2SO4 -> MnSO4 + Fe2(SO4)3 + K2SO4 + H2O
Stabilesti nr de oxidare pentru toate elementele, dupa regula pe care ti-am zis-o mai sus. Eu subliniam elementele care isi schimbau N.O. In cazul asta: Mn+7 trece in Mn+2, Fe+2 trece in Fe +3. Scrii procesele de oxido-reducere astfel:
Mn+7 (+5electroni) trece in Mn+2 | x1
Fe+2 (-1 electron) trece in Fe+3 |x5 (sper ca ai inteles cum am inmultit)
In reducerea Mn+7 la +2, accepta 5 electroni, adica este agent oxidant.
In oxidarea Fe+2 la +3, cedeaza 1 electron, adica e agent reducator
Stabilesti coeficientii reactiei incepand de la produsii de reactie(din dreapta adica). Numeri atomii inainte sa stabilesti coeficientii finali. Ia in calcul si ceilalti atomi din molecule, nu doar de Mn si Fe. Astfel, reactia devine:
2KMnO4 + 10 FeSO4 + 8H2SO4 -> 2MnSO4 + 5Fe2(SO4)3 + K2SO4 + H2O

Sper ca ai inteles.

| Andreea0612 explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Deci. Ce am inteles, dau alt exemplu : HNO + C -> CO2 + NO + H2O
Stabilesc nr de oxidare pentru fiecare element si subliniez N si C din stanga si din dreapta pentru ca n.o a celor 4 au fost aflate (+5, 0, +4,+2)
Fac C0->C+4 si N+5->N+2, scad cele 4 nr pentru a afla e− (0-4=-4 oxidare si 5-2=+3 reducere)
C -4e− C
N +3e− N
Dupa aia inmultesc cu inversul rezultatelelor (3x4 si 4x3) si iese :
3x|C -4e− C 3x4=-12 C -12e− C
4x|N +3e− N 4x3=+12 N +12e− N
Pana aici am inteles tot dar la final, nu inteleg cum se egaleaza reactia. Imi mai explici asta si te las in pace laughing

| Andreea0612 explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Mersi pentru tot. Sa stii ca m-ai ajutat foarte mult happy

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru Andreea0612):

Ma bucur. Scuze, aseara iesisem. mai ai nevoie sa te ajut la ce-mi dadusei anterior?

| Andreea0612 explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Am mai facut 2, mai ramane doar sa le egalez. Oare am facut bine pana aici?
http://i.imgur.com/9icxWwJ.jpg

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru Andreea0612):

Da, doar ca n-ai pus coeficientii la reactii, deci e incomplet. si precizeaza agentii oxidanti/reducatori, dupa ce ai scris tipul de proces (oxidare/reducere)

| Andreea0612 explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Am inteles.Multumesc.
O sa fac aplicatii mai multe si sper sa iau o nota mare la test.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru Andreea0612):

Bafta! Sper sa te descurci.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru Andreea0612):

Adica reactii redox. In primul rand, suma tuturor numerelor de oxidare trebuie sa fie 0. Si apoi exista cateva reguli:
1. N.O hidrogen = +1 ( exceptie hidruri, cand e -1)
2. N.O oxigen = -2 ( in peroxizi e -1)
3. N.O ioni = sarcina ionului ( de exemplu la OH = -1, Cl = -1)
Si hai sa-ti dau un exemplu concret:
K2Cr2O7: K: +1, Cr: nu stii, notezi cu x, O:-2. Nu uita ca suma tuturor trebuie sa fie 0 => ( ai 2 atomi de K, deci 2x1+ 2x + 7x (-2) = 0 => 2x = 12, x=6. N.O la Cr este +6
Sper ca ai inteles ceva. Mai bine de atat nu pot sa-ti explic aici sad