| viky98 a întrebat:

Cine imi poate spune la ce se foloseste sticla de ceas la chimie? Dar refrigerentul? Dau funda promit:*

Răspuns Câştigător
| HypnoticPoison a răspuns:

Sticla de ceas se foloseste pentru a cantari anumite substante. Se pune substanta pe ticla de ceas si apoi se pune sticla de ceas pe balanta.
Refrigerentul se foloseste intr-o instalatie pentru a scadea temperatura vaporilor ce trec prin el (Pentru condensarea vaporilor rezultați la distilare), este confecționat din sticlă sau din metal.