| ClaudiaaMM a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine sa imi spuna cum se rezolva problemele la informatica clasa a 9a? Sunt la acelea cu Date de intrare de manevra si de iesire. Stiu cum se face la inceput dar apoi nu stiu ce sa fac. Cand folosec,, daca...atunci ...altfel " sau,, cat timp " sau,, pentru i =." habar nu am.va rog sa ma ajutati : Problemele sunt de genu : Într-o gospodărie sunt 4 găini. Introduceţi în calculator prin variabilele a, b, c, d numărul de ouă pe care-l dă fiecare găină într-o zi. Afişaţi câte ouă se obţin într-o săptămână. sau Afisati tabla inmultirii cu n. ps:

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

A,b,c,d trebuie sa fie vectori cu numar maxim de valori 7, 7 zile.
pui un for(i=1; i

| mysmile a răspuns:

Daca lucrezi in mingw:
#include
using namespace std;
int main()
{
int a,b, c, d, s1, st;
cin>>a>>b>>c>>d;
s1=a+b+c+d;
st=s1*7;

ceva in genuu:s1=total oua ppe pprima zi; st total oua pe saptamana

| ClaudiaaMM explică (pentru mysmile):

Nu, eu fac in C++ cu :
Date de intrare:a b c d
Date de iesire: nr de oua
se citesc a b c d... si mai departe nu mai stiu

| mysmile a răspuns (pentru ClaudiaaMM):

pai int a,b, c, d, s1, s2;
cin>>a; cin>>b; cin>>c; cin>>d;
s1=a+b+c+d;
if(s1!=0)
s2=s1*7;
cout