| Georgyana_Georgy_1999 a întrebat:

Bună comunitate frumoasă.
Am o întrebare, sper să găsesc un răspuns bun sau mai bine spus o soluție.
Eu în urma cu 4 ani de zile am terminat 10 clase, am diploma. Însă as dori să reîncep studiile și sa termin 12 clase, bineînțeles cu posibilitatea de a lua bacul. As dori sa ma înscriu la cursuri de seral sau la frecventa redusă deoarece, mi-a trecut și vârsta pentru a ma reînscrie la studiile normale și am și un copil.
Multumesc anticipat pentru răspunsuri și va rog fără judecați

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti reincepe liceul la seral, dar se fac 13 ani (12 ani se fac numai la curs de zi si numai pentru cei care au avut varsta si continuitate, in liceu).
Mergi la liceul unde doresti sa te inscrii si depune cerere.

| Violleta2022 a răspuns:

Scuze, am utat sa-ti mentionez de programul "a doua sansa" pentru cei ca tine, care doresc sa-si termine scoala, sa-si aleaga o profesie si sa primeasca ajutor.
Uite aici:
https://www.edu.ro/a%20doua%20sansa

https://lege5.ro/......etodologie

Iti doresc multa putere si ambitie, sa termini tot ce ti-ai propus si sa ai o a doua sansa in viata, fiindca esti tanara si poti sa repari acum, ceea ce ai gresit cand erai prea mica si nestiutoare.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand să te înscri la seral. Vei fi acceptată. E mai bine la seral decât la fără frecvență pentru că la seral înveți mai multă informație și rămâi și cu ceva în cap după ce ai terminat liceul.