| deea9555 a întrebat:

Buna comunitate TPU! Am o intrebare pentru voi..eu mai am inca un am de liceu ...si inca nu sunt foarte hotarata la ce facultate sa dau.Imi place foarte mult engleza..si o vorbesc bine asa ca ma gandisem la o facultate la care sa dau admitere engleza (precizez ca nu mai vorbesc alta limba...) Deci v-as ruga daca stiti sa-mi dati niste site-uri cu facultati la care sa fac engleza si. eventual inca ceva..gen romana sau nu stiu si daca stiti sau daca studiati la o facultate de acest gen sa-mi explicati si mie cum se intra la facultate si ce se va face in mare in anii de facultate. Multumesc anticipat

Ps:Cel mai detaliat raspuns primeste funtita!

Răspuns Câştigător
| punktum a răspuns:

Scuze ca nu pot da un site, dar iti dau o idee. Daca vorbesti atat de bine engleza cum zici, du-te la o facultate de filologie, la engleza si inca o limba. Daca dai testul cambridge si il treci, ai mare sanse sa intri la o astfel de facultate, si te poti duce casi traducator.Nu stiu sigur cat primesc, dar stiu ca se plateste destul de bine. Mult succes. happy

| deea9555 explică (pentru punktum):

La ceva de acest gen ma gandeam si eu ..insa engleza e singura limba pe care o vorbesc bine..si as nu prea ma incanta sa fac ceva cu engleza romana.Dar daca dau spre exemplu la engleza germana ...cum mi-as dori eu, am vazut in anumite locuri se intra pe dosar si nu ma prea avantajeaza (pentru ca mediile mele pana acum au fost in jur de 9.9 si ceva) iar daca e sa dau examen trebuie sa dau la ambele limbi lucru care iarasi nu ma avantajeaza din punctul de vedere al celei de-a doua limba pe care o voi studia. ..insa ma voi mai gandi. Multumesc mult. :*

3 răspunsuri:
| BluishAngel a răspuns:

Buna happy Imi pare rau ca nu te pot ajuta dar voiam sa iti spun ca optiunea ta nu este chiar cea mai buna.Si mie imi place engleza extrem de mult, e materia mea preferata pe langa romana, apoi matematica si info.La inceput, si eu vroiam sa merg la liceu la un profil uman dar acum sunt la real desi imi place mult partea umanista.Am ales asta deoarece ma descurc si pe parte de real si la terminarea liceului am mai multe optiuni pentru facultate.Asa ca iti recomand, daca ai fost la un profil din acesta si te pricepi cat de cat la materii realiste, sa mergi la o astfel de facultate pentru ca se castiga mult mai bine. Engleza o poti folosi foarte bine daca lucrezi la o firma si esti operator IT.Si mie imi place mult de tot aceasta limba, dar nu prea ai ce meserii sa practici iar acestea nu sunt foarte bine platite.Asa ca eu iti recomand sa faci un compromis : sa utilizezi limba engleza in alt domeniu.Se castiga mai bine happy
Sper ca te-am ajutat.Succes!

| deea9555 explică (pentru BluishAngel):

Sunt la liceu pe profil mate-info insa nu ma prea atrag facultatile gen politehnica ..sau as..sau economie..stiu ca nu e foarte bine platita insa as vrea sa fac ceva ce-mi place, nu vreau sa merg la serviciu in scarba sau...sa incep o facultate si dupa 2, 3 ani de invatat sa renunt.De aceea as vrea sa fac ceva cu engleza.