| Thecurious a întrebat:

Buna, cum comentati urmatoarea parafrazare a filosofului Petre Tutea "? Daca nu esti la 20 socialist, nu ai inima. Daca la 40 de ani nu esti liberal, inseamna ca nu ai creier. "
Personal, tind sa il cred.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dement la 80, dacă mai apuci. Poți să mă crezi, eu am început să.

| SG1995 a răspuns:

Eu știam că versiunea originală a aforismului e:
"La 20 de ani ești socialist, ai inimă. La 40 de ani ești conservator, ai minte," și îi aparține lui Churchill nu lui Țuțea, anyway tot o inepție.

| laSoledad a răspuns:

Dar tu cum comentezi vorba lui, de spui ca-l crezi? Trebuie sa-ti fi facut macar o idee in jurul vorbei lui.

| christine99 a răspuns:

Nu stiu ce drept avea el sa le spuna altora daca au creier sau nu laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru christine99):

Ti se pare amuzant? Cel mai probabil nu ai habar cine a fost omul asta. Chiar daca nu sunt de acord cu multe dintre opiniile lui, omul merita tot respectul si mi se pare o ineptie sa pui problema in stilul asta. https://ro.wikipedia.org/wiki/Petre_%C8%9Au%C8%9Bea

| christine99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cu ce au contribuit filozofarile lui la evolutia umanitatii? Concret?

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru christine99):

Cu ce contribui tu la discutia asta mestecind excremente?

| christine99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Triggered laughing comunismul a căzut frate, dar in mintea ta trăiește.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru christine99):

Tu ai inteles ca Tutea a fost comunist, bravos. Analfabetismul functional la rang de arta. Incearca sa nu te mai faci de rusine, totusi.

| christine99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mă refeream la tine deșteptul pământului laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru christine99):

Nici pe mine nu m-ai nimerit.

| Bernardus a răspuns:

Mi se pare stupid sa iei doua orientari politice ca socialismul si liberalismul si sa faci o generalizare atat de ingusta.

| Thecurious explică (pentru Bernardus):

Nu am facut-o au, ci Petre Tutea.

| Arrakis a răspuns:

Adica cand esti mai tanar si la inceput de drum in viata e normal sa gandesti mai socialist in sensul ca vei cauta mai mult sprijin din partea statului (sa-ti ofere de-a gata mai multe fara sa te ostenesti atat de tare).
Dar si daca la 40 de ani inca mai ai pretentia sa stai cu mana intinsa la stat in loc sa pui serios osul la treaba...atunci da, e mai rau decat sa fii prost...e cea mai mare rusine sa ai pretentii la altii cand tu nu esti in stare sa trudesti singur ca sa obtii ceva.